Sigara içmek ve Burun Kuruluğu!

Sigara içenlerin pek çoğunda rastlanan rahatsızlıkların başında burun kuruluğu gelir. Sigara içmek ve burun kuruluğu genel de birbirinden ayrılamaz. Bu iki faktör birleştiğinde ortaya genel de nefes almakta zorlanma ve koku duyusunun zamanla kayba uğraması gelir. Sigara ile birlikte bütün tütünler burnumuzdan geçtiği için zaman içerisinde burun işlevini kaybetmeye başlar. Bunun sonucunda burun tıkanıklığı, nefes alma zorluğu, koku alamama ve hapşırma gibi pek çok sorun ortaya çıkar.

 

Sigara İçmek ve Burun Sağlığı

Günümüzde pek çok sigara bırakma kuruluşu olmasına rağmen insanların çoğu sigara içmeye devam etmektedir. Ancak sigara içmek hem hava kirliliğine hem de sağlığımızın bozulmasına neden olur. Vücudunuz da metabolizmanın yavaşlaması ve sistemlerinizin düzenli işlememesi gibi pek çok sorun ortaya çıkar. Sigara burnumuzdan da geçtiği için buraya da zarar verir. Nefes almakta güçlük çekmek gibi sorunlar ortaya çıkar. Burun kuruması, organın işlevini yitirmesi gibi sorunlar burnunuzu kullanmanızı zorlayacaktır.

 

Burun Kuruluğunun Başka Sebepleri

Sigara içmek her ne kadar burun kuruluğunun en baştaki sebebi olsa da bunun başka sebepleri de vardır. Örneğin burnunuzdan geçirdiğiniz bir takım operasyonlar sonucu da burun kuruluğu yaşayabilirsiniz. Cerrahi işlemler sigara kadar burun kuruluğuna etkendir.

 

 

Burun Kuruluğunun Tedavisi ve Alınabilecek Önlemler

Doktorlar genel olarak bu rahatsızlığı tedavi etmek için sprey önermektedir. Bu spreyler düzenli kullanılırsa sorunu en aza indirebilir. Ancak bazı ilerlemiş durumlarda cerrahi yöntemlere de başvurulmaktadır. Burun tıkanıklığı yaşamamak için alabileceğiniz ilk önlem sigara ve tütün ürünlerinden uzak durmaktadır. Ayrıca sık sık sıvı tüketmeniz burun kuruluğu yaşamamak için alabileceğiniz önlemlerdir. Sık sıvı tüketmek vücuduz için de yararlıdır. Ancak hem tedavi hem de önlem almak için önce doktorunuza danışmanızda yarar var. Daha sonra ise uymanız gereken kurallara uyarsanız burun kuruluğu rahatsızlığına rastlama riskiniz oldukça düşer.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.