Sigarayı Bırakmazsam Ne Olur

Dünya genelinde her yıl ortalama 4 milyon insan sigara ve sigaraya bağlı olarak gelişen hastalıklar sonucunda yaşamını yitirmektedir. Sigara kullanılmaya başlandıktan hemen sonra bağımlılık yapmaya başlar. İçilen her sigara kişinin bağımlılık düzeyini arttır ve bir süre sonra kişi sigaranın tiryakisi haline gelir ve yaşamının bir parçası yapar.

 

SİGARAYA BAŞLAMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

Sigaraya başlamanın en genel sebebi meraktır. Kişi, sigara içilen bir arkadaş ortamına girdiğinde yada ailesinin sigara bağımlısı olması nedeni ile sigaraya merak duyar. Fakat sigaranın zararlı olduğunu duyduğu için çeşitli çekinceleri de bulunmaktadır, bu çekinceyi kıran ise kişiye arkadaş ortamında sigaranın ikram edilmesidir. Kişi ilk başlarda arkadaş ortamından aldığı sigaraları kullanır ve bir süre sonra kendisi sigara almaya başlar ve sigaranın bağımlısı olup çıkar.

 

KİŞİLER NEDEN SİGARAYA BAĞIMLI HALE GELİR?

Motivasyon, hayatımızda en önemli şeylerden birisidir, bize motivasyonu sağlayan şey ise dopamin hormonudur.

Sigara yada uyuşturucu maddeleri insanlarda bu hormonun salgılanmasını sağlarlar. Vücudumuzda bu hormon olmadan parmaklarımızı bile kıpırdatmamız mümkün değildir. İnsanların sigaraya bağımlı hale gelmesinin temel nedeni budur. Fakat sigara tüketmeyen insanlarda bu hormon nasıl salgılanır? Bu hormon yeni yerler gördüğümüzde, heyecanlı anlarımızda ve spor yaparken salgılanır, dışarıya yürüşe çıkmamız halinde bile vücudumuz dopamin salgılamaya başlayacaktır. Ayrıca bu hormonun en yoğun salgılandığı saatler gece yarısıdır ve karanlık ortamda uyumak da dopamin salgılanmasını sağlar.

 

SİGARA BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMANIN YOLU NEDİR?

Sigara belirttiğim üzere vücudumuzda dopamin hormonu salgılatır, insanların temel düşüncesi şu olmalıdır “bu hormonu başka yollarla nasıl salgılayabilirim?” yeni yerler gezmek ve özellikle spor yapmak sigara bağımlılarına sigaranın vücuttaki zararlarını çarpıcı bir biçimde gösterir. Ayrıca sigara kanda nikotin seviyesini yükseltir ve bu maddenin ani düşüşü vücutta çeşitli sarsılmalara yol açar, bu sarsılmaları önlemek ve kandaki nikotini temizlemek için bitkisel yollara başvurulmalıdır. Karabaş otu gibi çeşitli bitki çayları sigara bağımlılığından kurtulmada yardımcı olur fakat bu tarz bitki çayları da alışkanlık haline getirilmemelidir. Daha çok hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir, ulaşım için bisiklet kullanmak, akşamları koşu ya da uzun yürüyüşlere çıkmak gibi şeyler sigara bağımlılığından kurtulmakta yardımcı olur.

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.