Sigarayı Bıraktıktan Sonra Değişimler!

Sigaranın vücuda verdiği zararı bilmeyenimiz yoktur herhalde. Sağlığı büyük oranda tehdit eden bu illetten nedense kopamayan insanlar var. Benim gözünde bile bile intihar ediyorlar. Sigara içip de sağlıklı ve mutlu olan bir insan görmedim. Hiç bir yerimde hastalık yok diyenlerin bile en kötü nefes darlığı ya da sabahları sonu gelmeyen öksürük boğmaları vardır. Sanki bunlar hayatı zehir etmiyormuş gibi hastalıktan bile saymıyorlar.

Sigara uzun süreli faranjit, öksürük, nefes darlığı gibi sıkıntılar doğurur. Bunların yanında astım ve akciğer hastalıklarına neden olur. Sigarayı bırakan insanlarda son sigaranın söndürülmesinden itibaren iyileşmeler başlar. Yani hiç bir şey için geç değil. Ne kadar zaman içtiğiniz elbette önemli ama bu iyileşmemeniz anlamına gelmiyor.

Sigarayı tek başınıza bırakmayı denediniz ancak kendinize engel olamadıysanız bu konuda yardım alın. Kesinlikle yardımın çok faydasını göreceksiniz. Doktor size bir ilaç veriyor. Bu sayede bırakmak daha kolay oluyor. Sigarayı bırakma yöntemlerinden de faydalanabilirsiniz.

 

Sigarayı Bıraktıktan Sonra!

  • Yukarıda da bahsettiğim gibi son sigaranın söndürülmesinden itibaren vücut iyileşmeye başlıyor. Son sigaranızı söndürdükten 20 dakika sonra eliniz ve ayaklarınız ısınır, kan basıncı normale döner ve kalp atım hızı yavaşlar.
  • 8 saat sonra kandaki oksijen seviyesi yükselir ve yine kandaki karbonmonoksit seviyesi normale döner.
  • Sigarayı bıraktınız ve 24 saat geçti. Evet bir günü sigarasız geçirdikten sonra hayatınızda çok önemli bir gelişme oldu. Ne mi? Kalp krizi riskinden bir adın uzaklaştınız. Bu risk biraz daha azaldı.
  • Sigarasız ikinci gününüzde tat alma duyunuz kendini yeniledi. Bugün ve diğer günlerde daha önce yemiş olduğunuz yemeklerin aslında ne kadar lezzetli olduğunu farkedeceksiniz. Ayrıca sinir uçları hasarları onarılmaya başlandı. Bu durumda vücudunuzda herhangi bir hastalık varsa kendini gösterebilir. Sigara içtiğiniz için sinir uçları hasar görüyordu ve vücudunuzun size yolladığı ağrı sinyallerini alamıyordunuz.
  • Sigarayı bıraktıktan 1 hafta sonra ve 3. aya kadar vücut nikotinden yavaş yavaş kurtulmaya başlayacak. Vücudunuzun enerji düzeyi yükselecek. Bu sayede çabuk yorulma olmayacak. Yapmak istediklerinizi doya doya yapabileceksiniz. Yürümeniz daha kolay bir kale gelecek. Kan dolaşımı düzelecek, öksürük ve nefes darlığınız azalacak.
  • 1 yıl sonra akciğerleriniz kendi kendini temizleme yetisini yeniden kazanır. Ayrıca bir yılın sonunda sigara içen bir kişiyle kalp krizi riskiniz yarı yarıya azalmış olur. 1 yıl gibi kısa bir zamanda ne çok yol kattettiğinizi görüyorsunuz değil mi?
  • 5 yılın sonunda ise felç riskiniz hiç sigara içmemişlerle aynı seviyeye düşer.
  • 10 yılın sonunda bütün kanser türlerinde risk oranınız oldukça azalır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.