Sigarayı Nasıl Bırakmalıyız, Birden mi Zamanla mı?

Sigara tiryakilerinin çoğu sigarayı ya bırakmaya hazırlık olması açısından nikotin bağımlılığını kontrol etmek amacıyla azaltırlar. Fakat bu uygulama birçok doktor ve uzmanların yazdığı kitaplarda yardım olarak önerilir. Az içmeyi deneyerek sigarayı bırakmak aslında etkili bir yöntem değildir. Ne kadar az içerseniz, sigaranın zararı o kadar azalacaktır fakat tamamen bırakmak isteyen kişiler için zamanla bir işkence halini alabilmektedir. Sigarayı azaltma çabaları, yaşamınız boyunca bırakamamanıza neden olabilmektedir.

Genel olarak sigarayı bırakma girişimlerinden biri başarısız olduğunda, daha az sigara içmeye yönelebilirsiniz. Sigara tiryakileri birkaç saat ya da birkaç gün sigarasız kaldıktan sonra bu durumu sonlandırır ve bazen sayı olarak da kendisi kısıtlar. ‘Günde 10 sigara içeceğim, en iyisini içip azaltmaya çalışacağım’ gibi düşünceler de bu şekilde oluşur.

 

Tavsiyeler

Bu konuda nikotine olan bağımlılık devam ederken psikolojik olarak sigaraya bağımlılığınızın artmaması için zamanla bırakmak yerine birden bırakmanızı tavsiye ederiz. Tüm hayatınız bir sonraki sigarayı düşünerek geçebilir.

Sigarayı azaltmadan önce dilediğinizde sigara yakabiliyorsanız, yaşamın doğal sıkıntı ve stresine bir de nikotin eksikliğini eklemeniz gerekiyor. Yavaş bırakmaya çalışırsanız sinirli bir hal almanız kaçınılmazdır.

Zamanlar bırakılmaya çalışılan sigaralarda, her istediğinizde yine bir sigara yakacak ve psikolojinizi de toparlamış olacaksınız. Bu anlamda sigarayı bırakmanın en zor yanı kimyasal bağımlılık değildir çünkü bu durumu atlatmak kolaydır. Sigara tiryakileri tüm gece sigarasızlığa dayanamayabilir ya da sigara özlemi yüzünden uyuyamaz hale bile gelebilirler. Günümüzde birçok sigara tiryakisi uyanır uyanmaz sigarasına sarılır ve evden çıkmayı bile beklemeyebilir. Bu anlamda her açında zararlı olan sigara günlük hayatta bir şekilde akla gelebilmektedir.

Sigarayı bırakmanın en zor yanı aslında nikotinsizlik değildir. İnsan beynine kazılmış olan yanlış inanışlardır. Bu konuda örnek verecek olursak sigaranın bir tür destek ya da ödül olduğuna inanan insanlar bulunur. Herhangi bir iş sonrasında sigara kullanmayı artık alışkanlıktan öte bir hale getirmişlerdir. Bu kişilerinde birden sigarayı bırakması imkânsızdır. Bu yüzden ilk olarak beyinde sigara bitirilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.