Sığır Etinin Faydaları Zararları Nelerdir?

Sığır eti yemesi ve hazmetmesi kolay bir besindir. Genel olarak baktığımızda etleri üç sınıfa ayırmamız gerekiyor. Hafif etler, yarı hafif etler ve ağır etler şeklindedir.

Hafif etler; sığır, dana, piliç, tavşan eti, karaciğer ve beyin hafif etler arasına girmektedir. Hafif etlerin sindirimi kolaydır.

Yarı hafif etler; koyun eti ve sığır etinin bazı parçaları girmektedir. Bu cins etler hafif etlere oranla sindirimi biraz zordur ve ağrıca biraz yağ içermektedir.

Ağır etler; kaz, ördek eti ve koyun, sığır etinin yağlı kısımları ağır etler sınıfındadır. Bu tarz etlerin sindirimi zordur.

Sığır eti ülkemizde Trakya ve Erzurum olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.  Trakya yöresine ait etler; pembemsi, yağları ise limon renginden biraz daha açık renkte olmaktadır. Erzurum yöresine ait olan etler ise karaya çalan esmerlikte, yağları ise koyu sarı renktedir.

 

Sığır Etinin Besin Değeri

Sığır eti ne kadar yağı olursa besin değeri de o kadar yüksektir. Özellikle pirzola üstünün bir ya da bir buçuk parmak kalınlığında yağla örtülmüş olması gerekmektedir.

100 gr yağsız ette 91 kalori, az yağlı ette 156 kalori, orta yağlı et 307 kalori ve çok yağlı ette 425 kaloridir.

Sığır eti çorbadan sonra ana yemek olarak pilav, sebze, makarna veya börekle beraber servis edilmelidir.

 

Sığır Etinin Faydaları

Kırmızı etlerin faydaları çok fazladır. Yaşamımızın devamlılığının iyi ve sağlıklı olması için etle beslenmeye özen göstermelisiniz.

Sığır eti insanların protein ihtiyacının azımsanmayacak kadar büyük bölümünü karşılamaktadır. Sığır etinin içerisinde bulunan mineraller kansızlığı önler ve etin kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Etin zihinsel gelişmemizde büyük yararı bulunmaktadır. Normal beslenmeye göre etle beslenen canlılar daha zeki ve aynı zamanda çevik olmaktadır. Sığır etinin içerisinde bulunan vitaminler insanların ihtiyacı olan ana vitaminlerdir. Daha canlı ve diri durmamızı sağlar. Sığır eti ile beslenen insanlar daha sağlıklı ve dirençleri daha iyidir.

 

Sığır Etinin Zararları

Kırmızı etin fazla tüketimi olduğunda gut hastalığı, kalp hastalıkları, sinir hastalıkları, damar sertliği ve sindirim bozuklukları gibi sorunlar çıktığı bilinmektedir. Sığır etini pişirirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Fazla pişirildiğinde ise kanserojen yapan olgularda oluşmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.