Simetri Hastalığı Belirtisi ve Tedavisi

Simetri hastalığı obsesif kompulsif bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Simetri hastalığına sahip olan kimseler çevresindeki tüm herşeyi simetri pozisyonuna getirme ihtiyacı duymaktadırlar. Simetri hastalığını tedavisi psikoterapi aracılığı ile uygulamaya alınmaktadır.Simetri hastalarının aklına istemeden bir takım düşünceler gelmektedir. Hasta olan kimse bu düşüncelerin gereksiz ve saçma olduğunun farkındadır fakat düşünceleri zihninden uzaklaştıramaz. Bazı çocuk hastalar ise bu takıntıların yersiz olduğu ayrımını yapamazlar.

Hastada meydana gelen bu takıntılar bazen bir saatten fazla zaman almaktadır. Bu durum da kişinin akademik uyumunun bozulmasına ve olumsuz sonuçların  oluşmasına sebep olmaktadır. Bir hareketi tekrar edince yada bir mekandan geçerken Tanrı’ya küfür ediyormuş hissine kapılma dini  obsesyon olarak tanımlanmaktadır. Hasta biri ile kapalı ortamda bulunduğunda hastalanma endişesi duyma , musluklara dokunamama ve ev haricinde ki tuvaletleri kullanamama durumu mikrop kapma ve hastalanma obsesyonları arasında boy göstermektedir. Uygun görmediği kişiler ile birlikte olma, cinsel ilişkiye girme senaryoları yazma ve bu durumdan büyük suçluluk duygusu yaşama durumu ise cinsel obsesyonlar olarak tanımlanmaktadır. Bu obsesyonlar kişinin sosyal  ilişkilerinin bozulmasına sebep olmaktadır. Bir diğer obsesyon türü ise zarar verme obsesyonudur. Hiç istemeden çok sevdiği birine zarar vereceği korkusu ile yaşamak ve ortaya çıkan bu durumda büyük suçluluk duymak zarar verme obsesyonu olarak tanımlanmaktadır.

Simetri obsesyonu yaşayan kimseler ise bulundukları ortamdaki eşyaları süreki düzeltme ve değişiklikler yapma isteği içindedirler. Eğer hasta bulunduğu ortamda ki eşyaları düzeltmez ise kendisini rahatsız hisseder. Yollardaki taşların düz olmaması, bir mekanda bulunan çerçevenin yamuk durması, trafik lambalarının eğri durması  gibi durumlar simetri hastalığı olan kimseleri ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Eğer simetri hastası olan bir kimse ile yaşayacaksınız onun düzenine uymanız gerekecektir. Çünkü simetri hastası olan kimseler onların düzenine karışılmasını istemezler. Bu hastalar kumanda, saç kurutma makinesi ve havlu gibi eşyaları kullanıldıktan sonra tekrardan aynı yerlere konulmasını isterler. Eğer sizlerde de simetri hastalığı belirtisi var ise kısa zaman zarfı içinde doktorunuza başvurmalı ve tedaviye başlamalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.