Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki çayı (etkin maddesi senna) yüzyıllardır hem alternatif hem modern tıpta kullanılan bir maddedir. Bitkisel çaylarının yanısıra eczanelerde tabletleri de bulunmaktadır. Etkisini özellikle kalın barsak hareketlerini arttırarak ve barsak içeriğinin su içeriğini arttırarak gösterir. Kabızlık sorunu olanlara, irritabl barsak sendromu hastalarında, barsakların temizlenmesine ihtiyaç duyulan cerrahi girişimler öncesi ya da kolonoskopi hazırlığı gibi tıbbi durumlarda da kullanılır. Halk arasında ödem atıcı ve kilo vermeye yardımcı olarak bilinse de aslında bu etkilere sahip değildir, kaybedilen su ve elektrolitleri metabolizma yeniden dengeleme yetisine sahiptir.

 
Etkisini 2 yolla gösteren sennanın 1.etkisi kalın barsak kaslarını harekete geçirmesidir, böylelikle barsak aktivitesini arttırarak gaita çıkışını hızlandırır. 2. Etkisi ise gaitanın su içeriğini arttırmak üzerinedir ve bu gaitayı daha gevşek ve yumuşak hale getirir. Kabızlık sorunu ya da barsak tembelliği olan kişilerin bu maddeleri etkin olan en düşük dozda kullanmaları kabızlığa bağlı şikayetlerinde düzelme sağlayabilir. Hemoroid ve anal fissür gibi hastalıklarda gaita kıvamını yumuşattığı için kolay ve ağrısız bir dışkılamaya katkıda bulunabilir.
En belirgin yan etkisi kramp tarzı karın ağrısıdır. Aşırı kullanımlarında su ve elektrolit kaybı belirgin hale gelebilir. Sinameki ile birlikte su tüketiminin arttırılması bu ihtimali azaltacaktır. Eşlik eden hipertansiyon, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olan ve çeşitli ilaçlar kullanan hastalarda sennanın yol açacağı su ve elektrolit kaybı ciddi sorunlara yol açabilir. Potasyumun kaybı ilaç yan etkilerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Bu nedenle bu tür hastalıkları olan ve ilaç tedavileri gören hastaların doktor tavsiyesi olmadan kullanmamaları önerilir. Emziren annelere süte geçmesi nedeniyle kullanması önerilmez. Çocuklarda da güvenilirliği gösterilmemiştir.

 
Sinameki bitkisini aktarlardan temin edebileceğiniz gibi eczanelerden de bulabilirsiniz. Eczaneden alacağınız senna tableti doz ayarlama konusunda size kolaylık sağlayacaktır. Aktardan alacağınız bitkinin üretim yılının yeni olması, etiketinde üreten firmanın adı ve kalite belgelerinin bulunmasına ve güvenilir yerlerden temin etme yoluna gitmeye dikkat etmeniz sağlığınız açısından önem taşımaktadır. Bu tür ürünlerde küfe bağlı aflotoksine maruz kalma potansiyeli bulunmaktadır. Kabızlık sorunu yaşıyorsanız özellikle su tüketiminizin 2 lt/gün altına düşmemesine, besinlerinizin lif içeriğini arttırmaya (tam tahıllı besinler, elma kayısı hurma gibi meyveler…) ve hareketsiz kalmamaya özen göstermeniz tavsiye edilir.

 
Tüm bu tavsiyeler dikkatli bir fizik muayene ve doktor kontrolünün yerini tutamaz, kabızlığın pek çok hastalığın belirtisi olabileceği hatırda tutulmalıdır. Lütfen sağlığınızla ilgili konularda doktor tavsiyesi almaktan çekinmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.