Sinir Krizi Anında Ne Yapılır?

Sinir krizi kişinin aşırı derecede sinirlenmesi , kendini kaybetmesi sonucunda oluşan durumudur. Sinir krizinin asıl kaynağı stres olup aniden gelişen ve kişinin moralini bozan olay ve durumların oluşudur. Sinir krizi geçiren kişi kontrolünü sağlayamadığı zaman ya kendisine veya çevresindekilere zarar verebilir. Sinir krizi aslında bir kişilik kontrolsüzlüğü değil kan basıncının yükselmesiyle beraber duygu karmaşasının  dışarı vurmasıdır.Bu duygular bazen ağlama arada şiddet olarak dışarı vurabilir. Kişinin sinirlerini kontrol edememesi dışa vuran duygu tepkilerinin kaynağı olarak yaşanılan birçok stresli durumun bastırılmasıdır.

Kişinin yaşam şekli sinir krizini tetikleyebildiği gibi yaşadığı ortam, toplumun genel yapısı ,sağlıklı geçirilmeyen çocukluk ve gençlik dönemleri ,aile yapısı ,iş hayatı, hastalık, beslenme, uykusuzluk, boşanmalar, kadınlarda regli dönemleri. maddi durumlar, kişinin canını sıkabilecek ya da heyecanlanmasına neden olan olaylar strese neden olabilmektedir.

Sinir krizi üç şekilde sırasıyla oluşur. İlki sinyal, ikincisi direnme ,sonuncusu ise patlamadır.   Stresin kademesinin artmasıyla heyecan hormonları yükselerek krizin oluşmasını başlatmaktadır.

 

Sinir Krizi Nedenleri ve Belirtileri

Sinir krizi hem psikolojik hem de fizyolojik nedenlerden meydana gelebilmektedir. Sinir krizleri arada rahatsızlıklardan dolayı da kaynaklanabilmektedir. Örneğin; depresyon birçok kişide aşırı strese neden olmakta ve depresyonla birlikte sinir krizi geçirebilmektedir. Sinir krizinin genel nedenleri şunlardır;

Stres,Yorgunluk,Halsizlik,Uyku düzensizliği,İştahsızlık,endişe ve tasa, istek ve ilginin azalması, kanser, adet düzensizliği, astım, ülser, kalp hastalıkları ile depresyon sinir krizi belirtileri arasında sıkça görülmektedir. Sinir krizi geçiren kişi aslında bir depresyon içinde bulunmaktadır. Çünkü içerisinde bulunduğu stresli durum eğer uzun süreli ise bir depresyon aşaması bulunmaktadır. Bu depresyon sonucu da kişi sinir krizi geçirmektedir

Kişi yoğun bir şekilde strese maruz kaldığında aşırı stres sonucu vücudumuzda bulunan adrenal bezlerin fazla çalışması sinir krizinin en önemli nedenidir. Kan basıncında ani yükselmelerin görülmesi, istek ile birlikte ilginin azalması, kanser, adet düzensizlikleri, astım, ülser, kalp hastalıkları ve en önemlisi de depresyon sinir krizleri arasında sıkça görülmektedir. Sinir krizi geçiren kişi aslında bir nevi depresyondadır. Çünkü içerisinde bulunduğu durum eğer uzun süreli ise bir depresyon aşaması var demektir. Bu depresyon sonucu da kişi sinir krizi geçirmektedir.

Stres belirli bir oranın üzerine çıktığında sinir krizi dediğimiz olay meydana gelir. Burada gerçekleşen olay patlama fazına ulaşma ve artık hormonların, vücudun kendi iç dengesini sağlayamaz olmaları durumudur. Vücuttaki enerji, mineral dengesinin alt üst olması sonucu beyin, kalp, kan damarları, bağışıklık sistemi ve vücudumuzun diğer birçok organlarını etkiler. Bu tip bir patlama durumu, vücudun belirli bir bölgesinin veya vücudun tamamının güçsüz düşmesi ile sonuçlanır. Bedenin dışarıdan aldığı stres sonucu ortaya çıktığı bilinen hastalıklar arasında kanser, şeker hastalığı, astım, adet düzensizlikleri, ülser, kalp hastalıkları ve Depresyon sayılabilir.

 

Sinir krizi geçiren kişi:

Strese karşı egzersiz, masaj, düzenli uyku ve tatil gibi kişiyi rahatlatacak etkinliklerle beraber, iyi bir arkadaş ile konuşma ve dengeli beslenme (C vitamini)  stres ile bahşetmede yardımcı olacaktır.

Sinir krizi geçiren kişi ilk olarak ortamdan uzaklaştırılmalı ve uygun bir yere oturtulmalıdır. Kriz devam ediyorsa kişiyi uyumaya ikna etmeli şayet varsa ilaç takviyesi alınmalıdır. Krizin şiddetine göre doktora başvurulmalıdır. Gerekirse psikolojik ve tıbbi destek alınmalıdır. Kriz geçiren kişi eve ortamındaysa ılık bir duş veya yüz yıkama iyi gelecektir.İlerleyen zamanlarda krizi oluşturan sebeplere çare bulmak en geçerli çözümdür.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ....... dedi ki:

  Bana yanlızca ses yükseltilse bile bi hırsla odama gidip kendime zarar veriyorum. Buna engel olamıyorum. Normalde canımı çok yakacak şeyleri o an hissetmiyorum bile. Durduramıyorumda. Bir süre sonra bu hareketlerim ağlamaya ve iç çekişlere dönüşüyor. Sakinleşmeyi bekliyorum. Sakinleştikten sonra tekrardan eski halime bürünüyorum. Özellikle bu sıralarda aşırı derecede arttı. Sizce bu nedir?

  1. gereksiz dedi ki:

   Bende aynı sorunu yaşıyorum

 2. .......................... dedi ki:

  ben bana fazla soru sorulduğunda yada bana bağırıldığında özlikle bana bağırıldığında o kişiyi dövmeye dahil kalkıyorum en sonundada ağlıyorum sakinleşmeye çalışıyorum ama sakinleşemiyorum

 3. gereksiz dedi ki:

  Bunlar sinirimi engellemiyor daha derin bir çözüm gerek 🙁

 4. Yaprak dedi ki:

  Daha 15 yaşındayım ve hemen sinirleniyorum ne yapmam gerekiyor?

 5. Kadersiz dedi ki:

  Bende sinirlendigimde kriz geciriyorum önümde kirilabilecek ne varsa etrafa savuruyorum, kendimi tutmaya calisiyorum ama sanki atinca sinirim gececekmis gibi geliyor. Avazim ciktigi kadar bagira bagira agliyorum elim ayagim titriyor hicbi aciyi hissetmiyorum ayakta durucak gücüm olmuyor cogu zamanda nefes almakta zorlaniyorum. 9 aydir evlyim ve evlendigimden beri daha sIk meydana geliyor bu durum. Ve bu yüzden evliligimde daha kötüye gidiyor. Piskologla görüssem sinirlencegimi farkedicegim zaman alip sakinlesmeme yardimci olacak bi ilac varmidir ?

 6. Bilinmez dedi ki:

  Ben yazın sinir krizi geçirdim ama çok şiddetli ne yaptığımı bile hatırlamıyorum hastaneye gittik ve ondan sonra hayatım çok değişti hiç Gülesim gelmiyo psikoloJim çok bozuldu kilo aldım zamansız ağlıyorum

 7. Gülsüm dedi ki:

  Kendimden geçiyorum sanırım sakinleştirici almam gerek

 8. Gulsumsssss dedi ki:

  Sanırım sakinleştirici kullanmam gerek kendimden geçiyorum intihar etmek istiyorm

 9. Necati dedi ki:

  Benim küfüre karşı bir sinirim var geçen okulda bu açığımı bulup sınırlendırdıler gittim okul tuvaletının mermerını kırdım sınırden ya gerisini siz düşünün. niye cocugu dovmedın dıyenler olucaktır. okulun en çalışkanlarından biri oldum için yapamadım.

 10. ... dedi ki:

  Ağlamaya başlıyorum ve durduramuyorum ne yapmalıyım

 11. Merve dedi ki:

  Daha 13 yasindayim ama cok sık sinir krizi geciriyorum bu yaziyida zaten sinir krizini gecirdikten sonra yaziyorum. Sinir krizi gecirdigim zamanlarda karsimdaki kim ayirt edemiyorum gerekirse annemi bile dovcek hale geliyorum birisi beni sakinlestirmeye calistiginda ya da biyerime nokta bile olsa dokundugunda cok pis patliyorum direk saldiriya geciyorum sakinlesmek icin cok caba sarfediyorum ama olmuyo saclarimi baslarimi cekiyorum jilet alip kolumu kesiyorum hatta bi ara cok kotu bi kriz gecirirken cok derin bi cizik atmistim izleri hala duruyo. Krizden uzun zaman sonra sakinlesince kendime ben bunu nasil ve neden yaptim ben bu degilim gibi sorular soruyorum agliyorum

  1. Hüzünlübirkız dedi ki:

   Ben 13 yaşındayım sinirlenince kriz geçiriyorum saçımı başımj çekip duvarlara yumruk arıyorum biri dokunasa patlıcak gibi oluyorum sakinleşmeye çalıştıkça öfkem daha çok artıyo ve en sevmediğim şey krizde ağlamak bi ilkokulda geçirdim bi de ortaokulda ortaokulda kız kavgasında dövmeye çalıştım ama çalıştım araya girdiler neler yapçağımı bildikleri için ve ağladım en nefret ettiğim şey ağlamayı kontrol etmek için önerebileceğiniz bişey varmı!?

 12. Gereksizin teki dedi ki:

  Daha yeni sinir krizi gecirdim. Daha 14 yaşindayim ve kendime engel olamıyorum küçücük bir seye hemen ağlıyorum ve ağladiktan sonra odama gidip kapiyi kitledikten sonra bağırmaya başlıyorum gerizekali salak piskopatsinsen diye bagriyorum bagirdiktansonra manyak gibi ağlıyorum ve nefes almaktan zorlanıyorum sonra kendime vurmaya başlıyorum ve sen hiç birzaman mutlu olamıcaksın diyip sonra abuk sabuk intiharler düşünüyorum allahım canımı al diye içıme döküyorum herşeyi sonra sakinlesmeye çalişiyorum ama sonra yine ağlıyorum ve kendine gel diyip normal hayata geri dönüyorum benim annem babam ayrı ondan bukadar kirilgan olduğumu düşünüyorum lütfen bir çare bulun (aileme pek göztermemeye çalışıyorum ama onlar da farkına varmaya başladılar

 13. bilinmeyen dedi ki:

  ben 14 yasindayim birsey oldugun da kenfimden geciyorum ne yaptigimi bilmiyorum gecen gunler yine kriz gecirmisdim boynumu yoldum sonra dedim neden kendimi oldurmuyorum icimden alip bicagi icime sokasim var

 14. Anne dedi ki:

  Kıyamamm size ben, ya çocuklar daha çok gençsiniz. Durumunuzu ailenizle paylaşın, hemen bir uzmandan yardım alın.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.