Sinir Krizi Anında Ne Yapılır

Bayılma durumunda ki en önemli noktalardan biri de sinir krizi geçiren kimsenin kusma yolu ile hava yolunu tıkamasıdır. Böyle durumlarda ambulans gelene kadar kişinin  gözlem altında tutulması gerekmektedir. Bayılma ve sinir krizi durumlarında öncelikle kişinin baş ve çene kısmında yukarı yöntemi kullanılarak hava yolunun açılması sağlanır. Daha sonra eğer solunum normal düzeyde değil ise hastaya Temel Yaşam Desteği uygulanmaktadır. Böyle durumlarda hava yolunun tıkanmasına karşın hastanın iyileşme pozisyonuna getirilmesi gerekmektedir. Bu durumda eğer var ise hastanın gözlüğü çıkarılır. Hastanın iki bacağı düz gelecek şekilde uzatılır ve kolları yana doğru açılarak dirsekten yukarı bölümü katlanır. Sinir krizi geçiren kimseyi kendinize doğru çevirin üst bacağın dizden kıvrılmış olmasına özen gösterin. Hastanın kafasını geriye doğru itin.

Bununla birlikte sinir krizi durumlarında hastanın stresli ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir. Örnek verecek olursak sinir krizi durumu eğer bir tartışma yüzünde meydana geldiyse, hasta olan kişi tartıştığı kimseden uzaklaştırılır. Tüm bu evrelerin hepsi adrenal bezler aracılığı ile düzenlenmektedir. Adrenal bezlerin iç bölümü adrenal medulla olarak isimlendirilmektedir. Bu hormonlar, vücudun stres ile savaşmasına olanak tanımaktadır. Adrenal korteks olarak isimlendirilen bölüm ise  adrenalin bezlerinin dış kısmıdır. Adrenal korteks aracılığı ile çeşitli hormonlar salgılanmaktadır. Bu hormon tipi ise stres durumunda kan içeriği sağlayarak vücuda yardımcı olmaktadır. Bu hormon tipi GAS sendromuna karşı koyulmasına olanak tanımaktadır.

Eğer stres durumu belli bir seviyenin üzerine çıkar ise sinir kirizi meydana gelir. Bu durum artık patlama olarak isimlendirdiğimiz evreye girer ve kişi iç dengesini artık kontrol edemez duruma gelir. Mineral ve enerji dengesi alt üst olur ve olağan bu durum da vücudun diğer sistemlerini de olumsuz yönde etkiler. Mineral eksikliği durumu vücudun strese karşı dayanıksız olmasına sebep olmaktadır.  Sinir krizi belirtileri arasında halsizlik, iştah azalması ve kan basıncında yükselme durumları gözlemlenmektedir. Bu tür durumlarda hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Eğer sizler de sinir krizi anında ne yapılır diye soranlardan iseniz önerilerimizi göz önünde bulundurabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.