Sinüs Ağrısı Neden olur, Nasıl Geçer, Bitkisel Tedavisi

Sinüs ağrısı, sinüs boşluklarını döşeyen mukozanın iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Sinüzitin oluşmasına sebep olan en önemli etmen sinüs mukozası yoluyla üretilen salgının buruna aktarılamayarak sinüslerde birikmesidir. Bu durum ise üç biçimde ortaya çıkmaktadır; salgının kıvamının veya içeriğinin değişmesi, üretilen salgının buruna boşalma yolunun tıkanması ve salgıyı sinüsler içinde sinüs boşalma kanallarına aktaran sistemin işlevinin bozulmasıdır.

 

Sinüs iltihapları neden olduğu hastalık sürecine göre dört gruba ayrılır, bunlar; akut rinosinüzit, subakut rinosinüzit, tekrarlayan (rekürren) akut rinosinüzitler ve kronik rinosinüzittir.

 

Sinüzit belirtileri; kanlı burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kafada basınç hissi, kötü ağız kokusu, yanaklarda ağrı ve hafif ateştir. Kronik sinüzit belirtileri; boğaz ağrısı, sabahları yorgun uyanmak, geceleri horlamak, koku alamamak, kuru öksürmek, ses değişimi, geniz akıntısı ve boğazda batma hissidir.

 

Sinüs ağrısı kış aylarında daha fazla görülür

Sinüs ağrısına en çok kış aylarında rastlanmaktadır. Sinüs ağrısı kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Yapısal burun bozukluğu olanlar, sigara içenler, alerjisi olanlar ve sık sık enfeksiyona maruz kalanlar sinüzite karşı daha fazla dikkatli ve bilinçli olmalıdır.

Sinüzitten korunmak için; asansör gibi kapalı ortamlarda dikkatli olunmalı, yaşam alanları havalandırılmalı ve bağışıklık sistemini destekleyecek şekilde beslenilmelidir.

 

Sinüs ağrıları daha çok ilaç tedavisi ile geçmektedir

Sinüzit cerrahi ya da medikal tedaviye olumlu yanıt veren bir hastalık türüdür. Akut sinüzitler çoğunlukla ilaç tedavisi ile iyileşmektedir. Kronik sinüzitlerin tedavisinde ise önce ilaç tedavisi daha sonra (tekrarlayan durumlarda) cerrahi tedavi düşünülmelidir. Kronik sinüs iltihaplarının tanı sürecinde muayene sırasında burnun arka bölümünde koyu ve iltihaplı akıntı fark edilmesi önemlidir.

Akut sinüzite neden olan başlıca bakteriler; , H. Influenza , pnömokoklar, anaeroblar, Moraxella catarrhalis, Staph. aureus, Strep. pyogenesdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.