Sinüzit Bitkisel Tedavisi

Sinüzit Nedir?

Burnumuzun ve gözümüzün etrafında bulunan kemiklerin içindeki boşluklara sinüs denir. Bu boşlukların burun içine açılan kanalları vardır. Kanallar ara sıra tıkandıklarında iltihaplanmadan dolayı enfeksiyon oluşumu görülür. İşte bu olay sinüzittir. Sinüzitin kronik ve akut olmak üzere iki tipi vardır. Hangisine yakalandığımızı belirtilerine bakarak anlayabiliriz. Kronik sinüzit, geceleri artan öksürük, geniz akıntısı, koku alamama, koyu burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi belirtilerle baş gösterir. Belirtiler 3 aydan daha fazla süre ile kendini gösterebilir. Akut sinüzit ise, gözlerin etrafında ağrı, yeşil, sarı veya kanlı burun akıntısı, diş ağrısı, yanak ağrısı, burun tıkanıklığı, kötü ağız kokusu, yüzde basınç hissi gibi belirtiler gösterir.

Sinüzit en çok kış aylarından bahar aylarına kadar olan sürede görülür. Kış aylarında özellikle kaloriferli evlerde havanın çok kuru olması sinüzite neden olur ya da var olanı hızlandırır. Bunun için ortamı nemlendirmenizde fayda var. Sinüzit günlük hayatımızı olumsuz etkiler. O yüzden kendimizi korumalıyız.

 

Sinüzit İçin Bitkisel Tedaviler

Evde kolayca yapabileceğiniz bir tarif ile sinüzit hastalığı olanlar derin bir nefes alabilirler. Bunun için yarım litre su ve 3 çorba kaşığı kuru papatya gerekiyor. Su ile papatyayı güzelce kaynatıyoruz. Başımıza bir havlu örterek suyun buharını burnumuzdan soluyoruz. Nefes alıp verme işlemini burnumuzdan yapmamız gerekiyor.

 

 

5 dakika boyunca devam ediyoruz bu işleme. Yarım saat ara verdikten sonra aynı işlemi tekrar yapıyoruz. Günde iki kere yaptığımız bu uygulamayı burun akıntısı gelene kadar uygulamamız gerekiyor. Akıntı gelince 3 gün ara veriyoruz. Bu şekilde yarım bırakmadan tedaviyi tamamlarsak sinüzit tekrar etmeyecektir.

Bitkisel tedaviler bu tip hastalıklarda oldukça işe yarıyor. Hem yan etkisi yok hem rahatsız edici bir zorluğu yok. Evdeki imkanlarla kendimize iyi bakmamız mümkün. Ancak ilerleyen aşamalarda muhakkak doktor kontrolü gerekir. Antibiyotik ve hatta sinüslerde açılamayacak tıkanıklıklar oluşmuşsa ameliyat gerekebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.