Sinüzitten Korunmak İçin Sağlıklı Yaşam Önerileri

Sinüsler kafamızın içinde bulunan ve içi hava dolu boşluklara verilen addır. Sinüs boşlukları burun, alın, şakak ve göz çevresinde bulunur. Kafamızın içindeki sinüslerin sayısı 15 – 20 kadardır. Ve sinüsler kanallar vasıtası ile burnumuza açılırlar. Kanalların içi burun mukozası ile kaplıdır. Mukozanın ürettiği sıvı burnumuza gelir ve burnumuzdan geçen havanın ısıtılmasını sağlar ve nemlendirir. Sinüs boşluklarını ve kanallarının iltihaplanması neticesinde sinüzit hastalığı oluşur. Meydana gelen sinüzit iki çeşittir. Kronik ve akut sinüzit. Sinüzit genel olarak burun kemiğinde kırık olanlar, burundan nefes almayı zorlaştıran hastalığı bulunanlar, burun yapısı eğri olanlarda daha fazla görülür.

 

 

Sinüzit Belirtileri

Baş, yüz ve gözde şiddetli ağrı meydana gelir. Baş ağrısı zonklama şeklinde olur. Öksürürken, eğilip yerden  bir şey alırken ağrı artar. Ağrıyan yerler ovulmaya çalışıldığnda ağrı şiddetlenerek artar. Burun akıntısı devamlı vardır. akıntı sarıya çalar yeşil renklidir. Akıntı solunum yollarına sızarsa bronşite sebep olabilir. Öksürükle birlikte ses kısıklığı oluşabilir. Devamlı yorgunluk hissi oluşur. Çift görme oluşur. Alın ve göz etrafında şişlikler oluşur.

 

 

Sinüzit Tanısı

Mutlaka KBB uzmanı tarafından muayene edilerek tahlil ve gerekiyorsa tomografi çekilmeli, gerekiyorsa röntgen filmleri ile teşhis desteklenmelidir. Kronik sinüzitlerde tomografiden başka endoskopi de istenebilir.

 

 

Sinüzitten Korunma Yolları

Soğuk algınlığına dikkat edilmelidir.
Islak saçla dışarıya çıkmamalı, hava rüzgârlı ve mutlaka dışarı çıkılması gerekiyorsa baş mutlaka iyice sarılmalı ve rüzgâra maruz kalınmamalıdır
Kirli, dumanlı, sisli havalarda dışarıda dolaşmamalıdır.
Uzun süre klimalı ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır.
Terli iken vantilatörün karşısında oturmamalıdır.

 

Kuru ve nemsiz hava solumamaya dikkat etmelidir. Kaloriferli odada uyuyorsanız mutlaka peteğin üzerine su dolu bir kap koymalısınız.
Sigara kullanmak sinüzit oluşmasına, var olan sinüzit azmasına yol açar.
Uzun süreli burun tıkanıklıkları, diş iltihapları sinüzite yol açar.
Solunum ile ilgili alerjisi olanların alerji duydukları şeylerden uzak durmaları gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.