SİROZ Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer vücudumuzun en büyük oranı ve yetişkin bir insanda yaklaşık olarak 1200-1700 gr ağırlığındadır. 400’ den fazla görevi bulunan karaciğer pek çok hayati fonksiyona sahiptir ve metabolizmamızın beynidir. Bu kadar çok fonksiyonu olan karaciğer adeta kimya fabrikası görevini üstlenmiştir. Karaciğerin yani kimya fabrikasının bozulması, düzensiz çalışmaya başlaması hayati tehlikeye neden olan bir sorundur. Bu sorunların iyileşmesi imkansız hale gelmesi neticesinde siroz hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Siroz Hastalığının Belirtileri

 1. Çabuk yorulma, iştahsızlık, yorgunluk, sarılık, bulantı, aşırı gaz oluşumu, kaşıntı, karında ve bacaklarda şişme, kabızlık, erkeklerin göğüslerinin büyümesi gibi
 2. Hastada gözle görülür bir kilo kaybı varsa
 3. Yemek yemek istemez ve bacaklar zayıflar, dokular susuz kalır.
 4. Yemek borusunda bulunan damarlar patlayarak iç kanama meydana gelirse
 5. Karaciğer zehirli maddeleri süsemez hale gelir ve bu zehirli maddeler vücutta bulunan hücreleri tahrip eder.
 6. Beyin hücreleri hasara uğrar. Kişi normal bir davranış sergilemez ve motive olmakta güçlük çeker.
 7. Cinsel istekler azalır.
 8. Geceleri idrara çıkması fazla olmaya başlar.
 9. Hasta aç karnına kusmaya başlar.
 10. Fiziksel görünüm değişir çökme oluşur.
 11. Hormonal dengesizlik sonucunda vücut kılları dökülür ve yanaklarda kızarma oluşur.
 12. Damarlarda genişleme meydana gelir, boyunda ve sırtta görülür bir hal alır.

 

Siroz Hastalığının Teşhisi

Öncelikle hasta hakkında bilgi alınmakla başlanılır. Alkol kullanıp kullanmadığı, hepatit hastalığının olup olmadığı gibi konular araştırılır. Siroz hastalığında bulaşmada söz konusu bunun nedeni hepatitten dolayı kaynaklanmasıdır. Bu nedenle aileden bulaşıp bulaşmadığı göz önüne alınır. Elle yapılan muayene ile karaciğerin nasıl olduğuna bakılmakla işe başlanır. Siroz hastalarında karaciğer sert bir hal alır. Siroz hastalarında genellikle dalak büyüktür. Belirtilerinde söz ettiğimiz şekilde görünümü ve diğer unsurları inceler doktor ve en son olarak karında, bacaklarda su birikmiş mi diye kontrol eder. Bu belirtiler varsa kesin tanı koymak amacıyla kan tahlilleri ve karaciğerden parça alınımını ister. Ultrason görüntüleme ile de bakabilir.

 

Siroz Tedavisi

Siroz hastalığının nedeni alkol ise tedavisi bulunmamaktadır. Erken tanıdan dolayı hastalığın şiddetini azaltmak ve bazı belirtileri hafifletmek amacıyla bir tedavi uygulanabilir.  Hepatitten dolayı kaynaklanan siroz ise vücut tarafından virüslere karşı üretilen doğal bir madde olan interferon tedavisi uygulanır. Bağışıklık sistemi mümkün olduğunca yüksek tutulmalı ve zararlı yiyecekler ile baharatlardan kaçınılmalıdır. Eğer sorun büyükse karaciğer nakli yapılabilir.

Alkol kullanıyorsanız bırakmalısınız. Aşı olmalı, beslenme alışkanlıklarınız çok dengeli bir hal almalı ve vitamin takviyeleri uygulanmalıdır. Siroz hastalarına dengeli beslenme, yüksek moral ve temiz oksijenli bir ortam sağlanmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.