Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Sırt Ağrısı Nasıl Oluşur?

Omurganın iki yanında bulunan kasların gerilmesi ile oluşan ağrı sırt ağrısıdır. Kaslar en çok stres anında gerilirler. Stres altında iken ilk olarak boyun kasları gerilir. C harfine benzeyen omurga bu gerilme sonucunda düzleşir. Sırt ve omuza giden sinirlerin çıkışları daralır. Bu yüzden sinirler baskı altında kalır. Baskı ile beraber sırttaki kaslar da gerilir. Bütün bunların sonunda sırt ağrısını hissetmeye başlarız.

Toplumda her beş insandan birinde görülen sırt ağrısı hayatı olumsuz etkiler. Günlük hayatta çok basit yapılabilen işleri engeller. İş ve okul hayatında performans düşüklüğüne neden olur.

 

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

İlk olarak sırt ağrısının nedenini bilmemiz gerekiyor. Ağrı ya boyun ya sırt kaslarından ya da başka bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Başka bir hastalıktan kasıt safra kesesi ve mide rahatsızlıkları ya da akciğer hastalıklarıdır. Bunlar da sırtta ağrı yapan durumlardandır. Ağrının neden kaynaklandığını teşhis etmek için çeşitli tahliller yapılır ve hastanın şikayetleri dinlenir.

Teşhis konulduktan sonra hastaya kas gevşetici kremler kullandırılır. Ancak uygulama yalnız merhemle sınırlandırılmaz. Ağrı olan yere merhemle beraber sıcak uygulama yapmayı ihmal etmeyelim. Ütü ile ısıttığınız bir havlu olabilir mesela.

 

 

Bazı ağrılara merhem tek başına çare olmayabilir. Böyle durumlarda fizik tedavi uygulaması da gerekecektir. Fizik tedavi ile stres etkeni de ortadan kaldırılmalıdır. Hasta hayatında stres doğuracak her şeyden uzak durmalıdır. Bunun için tatile çıkabilir ya da kendisine hobiler edinebilir. Tek başına stresten kurtulamayan hastaların psikolog yardımı almaları önemlidir.

Tedavi sonunda doktorunuzun belirlediği sırt kaslarını güçlendirecek egzersizlere başlayabilirsiniz. Sırtüstü yüzmek de oldukça faydalı olacaktır. Soğuk ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Tedavi sürecinde güneş, kum, deniz ve kaplıcalarda bol vakit geçirin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ARİFE dedi ki:

  mrblar. benim boynum ve sırtımın üst bölgesinde batma şeklinde ağrılar var. bu durum 3 aydan beri devam etmekte. doktora gittim boyun düzleşmesi var dedi. egzersizleri yaptım ama bir etkisi olmadı. ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar da kullandım.
  durum aynı. sizce neler yapmalıyım. ne yaparsam geçer bu ağrılar.teşekkürler şimdiden.

  1. Sağlık Destek dedi ki:

   Boyun düzleşmesi sorunu egzersiz dışında iyileşmesi zor olan bir hastalıktır ve bu egzersizler kısa vadede değil, uzun vadede etkili ve faydalı olacaktır. Yani egzersizler faydasını hemen göstermeyecek, hastalığın devam etmesi ve ağrıların rahatsızlık verme oranını azaltacaktır.

 2. ARİFE dedi ki:

  mrblr doktor bey. bu ağrılar sırt kısmımda ve iki kürek kemiği arasında devam ediyor. dik oturmaya çalışıyorum. bazen de boynuma vuruyor. egzersizleri de düzenli yapıyorum ama ne zaman geçer acaba. hatta psikolojik destek de almaya başladım. ağrı tedavi eden bir yöntem var mıdır acaba. varsa iki ay sonra yaptırsam olur mu.
  çünkü doğuda yaşıyoruz. malum sağlık hizmetleri eksik burada. bir de dik duruş yeleği kullansam etkili olur mu. çünkü dik oturmayı unutuyorum bazen.
  şimdiden teşekkürler. kolay gelsin.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.