Sırt Masajı Nasıl Yapılır ve Faydalı mı

Masaj, insanlığın varlığından beri çeşitli amaçlar ile kullanılmıştır. Olimpiyatların başlaması ile sporcuların müsabakalarda daha iyi performans gösterebilmesi için yapılmıştır ve eski uygarlıklarda yaraları iyileştirmek ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. “Masaj” sözcüğünün kelime kökeni Arapça bir sözcük olan “Masah”tan gelir, “sıvazlamak” anlamındadır.

MASAJIN FAYDALARI NELERDİR?

Masajın insan vücuduna birçok faydası vardır. Bu faydalar:

Strese bağlı baş ağrısı ve baş dönmesi; bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur; metabolizmayı hızlandırıcı etki yapar; sindirim sistemindeki sorunlara iyi gelir; kasların gevşemesinde ve spor sonrası istenen hücre yenilenmesinde yardımcı olur; oluşan ödemlerin ve vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında etkili olur ve sinir stres yorgunluk gibi durumlardan kurtulmanızı sağlar.

Masaj düzenli olarak yaptıran kişilerde daha faydalı olmaktadır. Düzenli masajın vücuda:

Sırt, siyatik, boyun, bel ve baş bölgelerindeki ağrıları yok eder ve romatizma gibi düzenli ağrı sorunlarına çok iyi gelir. Sporcular düzenli masaj yaptırdığında hücrelerinin yenilenme hızı artar, sert antrenmanlar sonucunda vücutta biriken laktik asitleri dışarı atmaya yardımcı olur ve bunlar da sporcunun daha hızlı gelişmesini ve müsabakalara daha motivasyonlu olarak başlamasını sağlar.

Ayrıca düzenli masaj yapan kişilerin kan dolaşımı rahatladığı için kalp krizi geçirme riskinin düştüğü de saptanmıştır. Düzenli olarak stres sorunundan kurtulduğunuz için hayata karşı daha enerjik ve daha huzurlu davranmaya başlarsınız.

Masajın vücuttaki bütün sistemlere etkisi vardır, bunlar doğrudan veya dolaylı olarak gerçekleşebilir. Kan damarları tıkanmasını engeller, solunum sistemine iyi geldiği ve hücrelere daha çok oksijen gittiği için hücre yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanmayı yavaşlatır.

 

MASAJ NASIL YAPILIR?

Masaj, Avrupa da ilk olarak İsveç ülkesinde ortaya çıkmıştır ve bu oluşturulan masaj tekniği dünya “İsveç Masajı” olarak yayılmıştır. Bu masaj tekniğine göre:

Masaj ortalama 70 dakika sürmektedir. Masajın en iyi yapılış biçimi masaj yağı ile olandır fakat masaj yaptırmak isteyen kişiye göre yağsız olarakta uygulanabilir, masajı herkes öğrenip kendi yakınlarına yapabilir ama bir uzman tarafından yapılması daha faydalı olur.

Masaj tekniği; sıvazlama (öferaj), yoğurma (petrisaj), friksiyon (elin belli bölgeleriyle yapılan dairesel hareketler), darbeleme (tapotement) ve vibrasyon (titreşim) bölümlerinden oluşmaktadır.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.