Sivilce İzleri için Maske Tarifi

Sivilce çağımızda en çok çare aranan bir cilt hastalığıdır. İnsanın kendini güzel hissetmesi ve aynaya baktığı zaman kendinde kusur bulmadan güne başlaması oldukça önemli ve motive edici bir olaydır. Kimimiz bir tane sivilcede bile panik olmaktayız ama bu sorunu ciddi şekilde yaşayan bireyler bulunmaktadır. Sivilcenin bir diğer ismi akne vulgarisdir. Sivilce yağ bezelerinin çok çalışmasından kaynaklanan akne rahatsızlığıdır. Ergenlik döneminde artış gözlenen sivilcenin sadece yüzde değil boyun, sırt, kulak ve burun içinde de çıktığı gözlenmiştir. Sivilce oluştuktan ve içindeki irin çıktıktan sonra iz bırakması çok yüksek ihtimalli cilt problemidir. Peki bu izlerden nasıl kurtuluruz? Aşağıda vereceğimiz maskelerden her hangi birini seçerek cildinize uygulayın ve sizi rahatsız eden bu izlerden kurtulun.

Vereceğimiz tariflerden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. En önemlisi kullanacağınız ürünün cildinize uygun olup olmadığı. Bazı ürünler alerjiktir bunları önceden bilip daha sonra uygulayın maskeyi. Cilt tipinizi de bilmeniz sizi bir adım öne geçirecektir. Örneğin; kuru cilt tipi, karma cilt tipi ve yağlı cilt tipi cildinizin öncelikle hangisine uygun olduğunu belirleyin.

 

Maske Tariflerimiz

 

Aspirin Maskesi

 

  • 3 adet aspirin
  • 1 tatlı kaşığı maya (yaş maya tercih etmenizi tavsiye ediyoruz)
  • 2-3 damla limon suyu ( limon cildinizi bir miktar yakabilir, telaşlanmanızı gerektirmez)

Aspirini limon suyunda ezerek mayayı ilave edin. lekeli bölgelere uygulayıp 15 dakika bekletip ılık su ile durulayın. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

 

Soya Unlu Maske

  • 1 adet yumurta akı
  • 1 çay bardağı yumurta akı

İçerindeki maddelerden dolayı yumurta akı kurutucu özelliğe sahiptir. Bu iki malzemeyi bir kapta karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Kurutucu özelliğinden dolayı oluşan sivilcelerinizin de kaybolmasına yardımcı olur.Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

 

 

Çilek Maskesi

  • 5 adet orta boy çilek
  • 1 çay bardağı yoğurt

Çilekleri ve yoğurdu bir kasede ezin. Krem kıvamına getirmek için blender dan geçirebilirsiniz. Elde ettiğiniz maskeyi cildinize uygulayın ve ılık su ile ıslatılmış bir bez yardımı ile temizleyin. Çilek alerjik bir meyve olduğu için cildinizin ne reaksiyon göstereceğini iyi bilmeniz gerekmektedir. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

 

 

Ayva Çekirdeği Maskesi

  • 7-8 adet ayva çekirdeği
  • Yarım çay bardağı ılık su

Yarım çay bardağı ılık suya ayva çekirdeklerini atıp 1 gün boyunca ağzı açık bir şekilde bekletin. 1 günün sonunda sizinde göreceğiniz üzre jölemsi bir kıvam alacaktır. Cildinizin tamamına uygulayın. Diğer cilt lekelerinize de iyi gelecektir. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

 

Cildimiz bir çok kimyasal ürüne maruz kalmaktadır. Cildimizin doğallığını kaybetmemesi için doğal ürünler ile canlandırıp yenilenmesini sağlamalıyız. Cilt sağlığı önemlidir. Cildinizi sevin ve ona özen gösterin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.