Sivilcelerden Kurtulma Yolları ve Yöntemleri!

Sivilce Hakkında

Toplumumuzun yüzde 80’inde görülen bu cilt hastalığı genelde ergenlik çağında başlar. Erken müdahale edilmediği, tedavi edilmediği takdirde ciltte derin izler ve lekeler bırakır. Ergenlik döneminde başlayan sivilce oluşumu kadın-erkek her yaşta insanda görülebilir. İnsan üzerinde olumsuz etkileri vardır. Ciltte aniden belirir ve kötü bir görünüme yol açar.

Sivilce bir çok nedenden oluşabilir. Örneğin anne ve babasında sivilce olan bir çocuk, sivilceli bir cilde sahip olur. Ya da derimizde yaşayan p. acnes bakterisi çoğalırsa sivilcelerin de artması beklenir. Vücuttaki hormonlara bağlı olarak da sivilceler artabilir. Sinir, stres ve endişe de sivilceye ortam hazırlayan faktörler arasındadır.

 

Sivilcelerden Nasıl Kurtuluruz?

Sivilcelerden kurtulmak için pek çok yöntem kullanırız. Tıbbi ilaçlar veya şifalı bitkiler ile sivilce sorunlarımızdan kurtulmamız mümkündür. Ancak sivilce oluşmadan önce her insanın tedbir alması çok önemlidir. Bunun için cilde günlük bakım yapmalıyız. Sabah-akşam yüzümüzü yıkanmalı ve gözenekleri  kirden arındırmalıyız. Eğer temizleyici losyon kullanıyorsak cildimizin doğal ph’ına uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Yağlı bir cilde sahipsek haftada 2 kez kil maskesi yaparak ciltteki yağ oranını düşürebiliriz.

 

Evde Uygulayabileceğimiz Yöntemler

  • Salatalık: 1 tane salatalığı ince rendeliyoruz. 3 çay kaşığı limon ile karıştırıyoruz. Sivilcelerin üzerine sürüp 10-15 dakika bekletiyoruz. Ilık su ile yıkıyoruz.
  • Buhar Banyosu: Başımıza yüzümüzü örtecek şekilde bir havlu geçiyoruz. Kaynar suya 10 dakika yüzümüzü tutuyoruz. Haftada bir kez yapılması uygun.
  • Diş Macunu: Uyumadan önce sivilcelerin üzerine krem sürer gibi sürüp yediriyoruz. Sabah uyandığımızda ılık su ile temizliyoruz. 
  • Aspirin: 3 kaşık suda 1 adet aspirini eritiyoruz. Yumuşak bir karışım olan maskeyi sivilcelerin üzerine sürüp yarım saat kadar bekletiyoruz. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra maskeyi ıslak bir pamukla çıkarıyoruz. Ilık su ile duruluyoruz.

 

 

  • Bal: 2 yemek kaşığı balı ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırıyoruz. Sivilcelerin üzerine sürüp 10 dakika bekletiyoruz. ılık su ile yıkıyoruz.
  • Çay Ağacı Yağı: Hazır olarak bulabileceğimiz bu yağı bir pamuk ya da fırça yardımı ile sivilcelerin üzerine sürerek yedirmemiz yeterli.
  • Sarımsak: Günde 1 diş sarımsağı soyup sivilcelerin üzerine ovalayabiliriz.

Bu maskeleri ev ortamında rahatça uygulamak mümkün. Ancak cilt tiplerine göre büyük sivilce sorunu yaşayanlar muhakkak cilt doktoruna görünmelidirler. Doktorların uygulayacağı sağlıklı tıbbi ilaçlar iyileşmeyi hızlandırdığı gibi kalıcı izler bırakmayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.