Sivrisinek Isırıklarından Korunma Yöntemleri

Bu yıl geç de olsa bahar ayına giriş yaptık. Önümüz yaz ve tatil planları yapılmaya başlandı bile. Güneş, deniz, kum hayallerimize istemesek de sivrisinek kabusları da dahil olacak. Yalnızca tatil yörelerinde değil; yaz sıcaklarında evimizin balkonunda çay keyfi yaparken bile sivrisineklerin zulmüne maruz kalırız. Hele bir de uykuda yakalarlarsa artık geçmiş ola. Günlerce sürecek olan kaşıntı, şişlik bu güzel günleri sıkıntılı günlere çevirebilir.

Sivrisinek ısırdıktan sonra rahatlatıcı önerileri anlatacağım bu yazımda. Ancak öncelikle ısırıktan kendimizi nasıl koruruz buna değinmek istiyorum. Evet hem doğal hem kolay yöntemlerle sivrisinekleri kendimizden uzak tutabiliriz. Böylece ısırılma aşamasına gelmeden aldığımız önlemlerle yaz aylarını rahatça geçirebiliriz.

 

Sivrisinek Isırıklarından Nasıl Korunuruz?

  • Sivrisinekleri uzaklaştırmanın en bilinen yolu kimyasal içerikli vücut spreyleridir. Bu spreyler vücudun açıkta kalan bölümlerine (kol, bacak, el, ayak, bikinili isek göbek ve sırtımız da dahil olmak üzere) sıkılır. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde sivrisinek o kişiye yaklaşmaz dolayısıyla ısıramaz. Bu sivrisinek kovucu spreylerin insan derisine çeşitli zararlar verdiği doğrudur. Ancak kolay geldiği için bir çoğumuzun ilk tercihidir. Benim sizlere önerim ilk tercihiniz olmasın. Aşağıda doğal yöntemlerle de sivrisineklerden korunabileceğinizi anlatacağım.
  • Kumsaldasınız ve vücudunuzun çoğu yeri açık. Tam sivrisineklerin hoşuna gidecek bir durum. Ancak sizi oldukça rahatsız edecek. Bu durumda en kolay yöntem bir adet kuru soğan olabilir. İkiye böldüğünüz kuru soğanı şezlongunuzun başına ve ayak kısmına yerleştirin ve sivrisinek ısırıklarına doğal bir önlem almış olun. Peki soğanın kokusu ne olacak dediğinizi duyar gibiyim. Sivrisinek ısırığı ile karşılaştırırsak soğan kokusunu tercih edeceğinize eminim.
  • Bir diğer yöntem daha güzel kokulu olan bir bitki: Fesleğen! Bize o mis gibi gelen kokusunu aslında sivrisinekler hiç sevmiyor. Fesleğen kokusu da kaçırıcı etkiye sahip olduğu için ister tatil yaptığınız yerde, ister evinizin balkonunda bulundurabilirsiniz.
  • Sivrisineklerin sevmediği bir kaç bitki daha söyleyebilirim: Aynısafa, karanfil, melisa, okaliptüs, nane, lavanta, zencefil ve biberiye. Bu bitkilerin yağları bile bir miktar suya damlatıldığında sivrisinekleri kovar.

 

 

Sivrisinek Isırıkları İçin Basit Tedavi Yöntemleri

  • Sivrisineklerden yeterince korunamadınız ve ısırıldıysanız kaşıntı için hemen bir aspirini biraz suda ezin ve ısırığın olduğu bölgeye sürün. Bu sayede kaşıntı ve şişlik hafifleyecektir.
  • Kolonya sürmek de en bilinen yöntemlerdendir. Bu da ilk başta biraz acı verse de kaşıntıyı alır.
  • Kaşınan bölgeye buz uygulamak ve diş macunu sürmek de iyi gelen yöntemler arasındadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Tuval Özdemir dedi ki:

    Cok sagolun bu bilgileri kesinlikle uygulucam. Cok teskkr. Ederim cok yardimci oldunuz. Tesekkurler…..

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.