Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Şizofreni kişilik bölünmesi veya çoklu kişilik olarak da bilinen bir tür psikolojik rahatsızlıktır. Şizofreni hastası bir kişi gerçek dünyadan ve gerçek insan ilişkilerinden kaçarak kendi yarattığı sanal dünyasında yaşamay başlar ve bir süre sonra da bu sanal dünyayı gerçek olarak kabul etmeye başlar. Genel olarak genç ve içine kapanık insanlarda daha sık rastlanan bir hastalık türüdür.

 

Şizofreni Hastalığı Belirtileri

Şizofreni bazı kişilerde ve bazı durumlarda çok uzun kuluçka süresi olabilen bir hastalıktır. Bazı kişiler şizofreni hastalığına yakalanıp, şizofreni belirtileri göstermeye başladığı zaman bile uzun yıllar boyunca normal bir insan gibi işlevlerini devam ettirebilir. Şizofreni hastalığının en büyük belirtisi kişinin psikolojik krizler geçirmesi ve zaman – mekan bağlantısını kaybetmesi olarak kabul edilir. Kişinin normal duygu ve davranışları değişir, depresyon, kaygı bozukluğu veya anksiyete bozukluğu gibi psikoljik rahatsızlıkların çok daha üzerinde yoğun tepkiler vermeye başlar. Şizofreni hastası normalin dışında, ilginç korkular yaşamaya başlar, uzun süreler boyunca hareketsiz kalabilir veya kendi dünyasına çekilip başka hiç kimse ile iletişim kurmamayı tercih edebilir.

 

Şizofreni Hastalığı Tedavisi

Şizofreni bir tür psikolojik bozukluk olarak kabul görür ve insanların hayatını çok derinden olumsuz etkiler. Şizofreni rahatsızlığından muzdarip olan bir kimse mutlaka çevresi tarafından ikna edilerek tedavi almalıdır.

 

 

Tedavi ile bazı hastaların şizofreni hastalığından tamamen kurtulduğu bilinse de bazı şizofreni hastaları ömür boyu tedavi almak durumundadır. Şizofreni hastalığı tedavisi için ilaç tedavisi ve psikolojik telkin yöntemleri bir arada kullanılır. Tedavi sürecinde hastanın, doktoruna güvenmesi ve onun kendisini iyileştireceğine inanması çok önemlidir. Bu yüzden şizofreni tedavisinde doktor tercihi de çok önemlidir. Eğer hasta doktoruna güvenirse ve tedaviye devam ederse yaklaşık olarak iki ay içerisinde iyileşme süreci başlar. Şizofreni hastalığı tedavisinde devamlılık çok önemlidir, seanslarının aksatılmaması gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.