Sofraların Olmazsa Olmazı Marul

Birleşikgiller familyasında bulunur. Yaprakları oldukça geniş ve uzundur. Taze olarak tüketilen bir bitkidir. Yaklaşık olarak 30-90 cm boylarında, tüysüz iki yıllık bir bitkidir. Sofraların olmazsa olmazı marul aynı zamanda bostan marulu olarak da anılmaktadır. Bu bitki hemen hemen Türkiye’nin her yerinde yetişmektedir. Ilıman iklimde ve bol sulanmakla büyür. Sade olarak yendiği takdirde acımsı bir tadı vardır.

 

Hangi Vitamin Bulunur? Nelere Yararı Vardır?

Marulun içerisinde bol miktarda K vitamini bulunur. Bunun yanı sıra A, B ve C vitaminlerini barındırır. Aynı zamanda büyük bir klorofil kaynağıdır. Marulun renginin koyu olması demek, içerisindeki klorofil miktarının fazla olması demektir. Bu şekilde marulu tükettiğiniz zaman vücudunuzda ki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Gün içerisinde az miktarda marul tüketmek cilt güzelliğinize faydalıdır. Günlük tükettiğiniz marul, cildinizin ihtiyacı olan A vitamininin tamamını karşılar. Bu durumda cildinizin sağlı ve canlı kalmasını sağlar. Marulun diğer bir yararı da egzama ve alerjiye deva olmasıdır. Bunun için birkaç yaprak marulu biraz klorsuz suda kaynatın. Bu haşlanan marulu, cildinizin sorunlu yerlerine gezdirerek 10-15 dakika uygulayın. Cildinizin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Eğer uykusuzluk sorununuz var ve geceleri uyumakta zorlanıyorsanız, yatmadan yaklaşık 1 saat önce marul tüketin. Akşam yatmadan marul yemek gece deliksiz uyku uyumanızı sağlar. Bu uyku sorunu sürekli ise, her akşam belli bir miktar marul tüketmenizi tavsiye edeceğiz.

Vücudunuzun şeker ihtiyacını maruldan giderebilirsiniz. Sebzelerin bir çoğunda vitaminler bulunur. Yalnız şeker sadece az bir sebzede bulunur. Vücudunuzun şeker ihtiyacını yapay şekerler ve zararlı besinlerden alacağınıza, yararlı sebzelerden veya maruldan alabilirsiniz.

Marul, gebelik döneminde hormanları değişip sinirli halde bulunan anne adaylarını sakinleştirmede etkilidir. İçerisinde ki K vitamini sayesinde bu sinirli durumu geride bırakmanızı sağlar.

Çok az yağ bulunduran bir sebze olduğu için, kilo vermek isteyen kişilerin tüketmesi gereken bir sebzedir. İster tek başına limonlayarak yiyin, isterseniz de marul salataları yaparak yiyin. Düşük bir glisemik indeksi olduğu için, glisemik indeksi sıfır sayılmaktadır. Bu yüzden de kan şekeri seviyesini korumada büyük rol oynar. Bununla birlikte kolesterol seviyesini de sağlıklı düzeyde tutar.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Serkan.celik dedi ki:

    Marul asiri tuketmek cinsel gucunuzu azaltir

    1. Serkan.celik dedi ki:

      Sonunuz mutluluk cubuguna kadar gidebilir doktorlar caresizdir

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.