Soğanın Faydaları ve Zararları

Doğadaki her bitki gibi soğanın da faydalarının yanında yersiz tüketiminde zararları bulunuyor. Bu sebeple soğan ve sarımsak gibi yiyecekler, faydalı olarak abartılı bir şekilde tüketilmemelidir. Soğanın zararları hakkında merak edilenler de günümüzde bir hayli fazla. Her zaman soğan suyu, kürü ya da çorbası gibi farklı uygulamalar anlatılmaktadır. Bunları uygulamadan önce zararlarının olup olmadığı, net bir şekilde analiz edilmelidir.

 

Soğanın Faydaları

Soğan, yağ yakıcı ve bölgesel kiloları eritici olmasının yanında iştah kesici ve damarlardaki yağ oranını temizleme niteliğine sahip olduğu için, damar açıcı bir özelliktedir. Kılcal damarları genişlettiği için de soğan tüketen kişilerde cilt kanlanır ve selüloit ya da cilt çatlakları gibi erken yaşlanma belirtileri zamanla yok olur. Yemeklerden önce az bir miktarda soğan tüketilmesi iştah açar. Fazla miktarda tüketilirse iştahı kesici özelliği de bulunur. Ödem ve idrar söktürücü bitkisel bir kür olarak da günümüzde kullanılmaktadır. Bunun yanında çıban oluşumunu hızlandırır ve çıbanın baş vermesini sağlar. Bunun sebebi ise soğanda bulunan doğal antibiyotik maddelerdir. Aynı zamanda doğal bir ağrı kesici özelliğe de sahiptir. Astım ve bronşite karşı da iyi gelir. Bunun yanında; öksürük, yüksek tansiyon, yaralar, diyabet, ateş, soğuk algınlığı, boğaz iltihabı ve damar sertliği gibi tedavi amacıyla kullanılan hastalıklar mevcuttur.

 

Soğanın Zararları

Günümüzde basur kanamalarını şiddetlendiren soğan, basur hastalığı olan kişiler tarafından az tüketilmelidir. Öte yandan aşırı soğan tüketimi migren şikâyetlerinin şiddetlendirerek aşırı baş ağrısı yaratabilir. Soğan ve sarımsakta bulunan kükürt bileşenleri, soğanın çok aşırı tüketilmesi halinde zehirlenmeye benzer etkiler yapabilir. Soğanda bulunan sülfonik asit ve kauçuk maddesi olarak bilinen lateks, midede sindirilmediği için tortu yapabilmektedir. Diğer yandan soğandaki kükürt dioksit beraberine aşırı soğan tüketimi, kişilerde uyuşturucu etkiler de oluşturabilir. Günlük 35 mg’dan daha az tüketimi ise sağlığa bir zarar oluşturmaz. Bu gibi yan etki ve zararlarıyla bilinen soğanın aşırı şekilde tüketilmesi önlenmeli ve kişiler bu açıdan bilinçlendirilmelidir. Günümüzde soğan özellikle yemeklerde sevilerek kullanılır ve rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ahmet Rahim dedi ki:

    bidaha soğan yemeyeceğim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.