Soya Fasulyesi Mucizesi

Yıllar geçtikçe modern tıbbın imkanlarının sınırsız hale gelmesi, insanların hastalıklarının tedavileri konusundaki umudunu ve ümidini arttırmış durumda olmalarını sağlamıştır. İşte bu tıp mucizelerine bir de bitki özlü müdahalelerde eklenince, iyileşme ihtimalleri iyiden iyiye artmıştır.

Hemen her gün bir bitkinin ya da bitkisel ürünün şifa dağıttığı ve birçok hastalığı iyi geldiği konuşuluyor. Bizde sizlerin doğru bilgilendirilmesi adına önemli bir şifa kaynağından bahsedeceğiz. Bu şifa kaynağı Soya Fasulyesi.

Asya kıtasında, tarihin yazılı olarak kayda alınmaya başlanmasından çok zaman önce besin maddesi olarak tüketilmeye başlanan soya fasulyesi tahminlere göre M.Ö 5000 yılından beri özellikle Çin, Kore ve Japonya mutfağında kullanılıyor. Yani Uzakdoğu’nun sevilen ve bol tüketilen bir besin maddesidir.

Soya fasulyesi 1775 yılında ticaret gemileriyle Kuzey Amerika’ya, 1770 yılında kaşiflerle birlikte Avustralya kıtasına gelirken, 1873 yılında Avrupa kıtasına ve 1857 yılında ise Afrika kıtasına geliyor. Gittiği tüm kıtalarda kısa zaman içinde ticari olarak üretilmeye başlanıyor ve günümüzde Afrika kıtası dışında her bölgede oldukça popüler bir besin olarak tüketiliyor. Soya fasulyesinin bu yayılış isteği kendine bizim ülkemizde de yer bulmuştur.

Soya fasulyesi üretimi listesinin ilk 3 sırasında sırayla; 90 milyon tonla Brezilya, 89 milyon tonla ABD ve 52 milyon tonla Arjantin oluşturuyor. Farkındaysanız Uzakdoğu tarafından çok sevilmesine rağmen, Güney Amerika’da daha çok üretilen bir ürün olmuştur. Bu da ne kadar farklı bir coğrafyaya yayıldığını göstermektedir.

 

Peki bu mucizevi besinin bizlere ne gibi yararları vardır?

Soya fasulyesinin yararlarını genel bir toparlama ile; kolesterol seviyesinin düşmesi; menopoz semptomlarının azalmasını; kansere, kalp krizine ve hatta osteoporoz gibi birçok kronik rahatsızlığa ilişkin riskin azalmasını, insan vücudunda bir rahatlama sağlaması şeklinde belirtebiliriz.

Özellikle prostat kanserinin önlenmesi, kemiklerin güç kalmasının sağlanması ve yüksek tansiyon sorununun halledilmesi konularda önemli bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kalsiyum ve protein adına zengin oluşu bu tür etkilerinin olmasını sağlamaktadır.

Ancak her besin maddesinde olduğu gibi soya fasulyesinde tüketim dozu vardır. Doktor kontrolünde yapılmayan bilinçsiz tüketim yeni sağlık sorunları yaratabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.