Soya Sosunun Faydaları Nelerdir

Soya sosu, uzak doğudan çıkan bir üründür. Birçok yemeklerde kullanılır ve sağlığa faydalı olduğu söylenir. Soya sos, siyah bir renge sahip olup tuzlu bir tadı vardır ve soya filizinden yapılmaktadır fakat içerisinde kesinlikle filiz taneleri bulunmaz. Soya sosunu genel olarak uzak doğuda yaşayanlar, her şeye kullanmak isteyebiliyorlar. Bu yüzden, uzak doğunun en önemli sosu olarak bilinir, hatta bütün uzak doğu restoranlarında mutlaka soya sosu bulunur.

 

Soya Sosun Faydası 

Soya sos sağlık için gerçekten çok faydalı bir gıda ürünüdür, fakat bu sosta tuzlu olduğu için, fazlası zararlı olabilir. Tuzlu ve acı gıdalarda biliyorsunuz ki, damardaki kan akışkanlığını daha hızlı yapar ve damardaki pıhtılaşma olmaz. Soya sosu, aynı zamanda kalbe çok iyi gelmektedir. Tuzlu bir gıda ürünü olmasına ramen, kalp ritimleri ve kan akışkanlığının dengesini sağlamaktadır. Soya sos, siyah bir renge sahiptir fakat göründüğü gibi karınlık değildir ve faydaları mutlaka bulunur.

 

Soya Filizi Nereden Bulunur 

Uzak doğunun en meşhur ve kullanılan sosu olarak, soya sosun özgü, Japonya ve Çin’de bulunur. Özellikle Japonya’da yetişen soya filizlerinden yapılan soya soslarından ötürü, çok fazla faydalı olmaktadır. Soya filizi her yerde bulunur, marketlerde ve özellikle tohumlarını alıp yetiştirenlerde vardır. Soya filizi beyaz olup yeşil bir köke sahiptir ve farklı şekillerde yiyebilirsiniz. Marketlerde bulunan soya filizlerinden soya sosu çıkarmak zordur fakat nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

 

Soya Sosun Ana Vatanı 

Soya sos, bir Japon gıda ürünü olarak bilinir. Yemeklerde kullanılıp aynı zamanda sağlığa çok faydalı bir sostur. Soya sosların hepsi soya filizinden yapılır ve farklı soya sosları da üretilebiliyor. Şimdi artık normal soya sosu, bunun yanında light soya sos ve benzeri şekilde bulunmaktadır. Soya sosun ana vatanı olarak Japonya’da birçok soya filizi yetiştiren tarlalar bulunur. Bu tarlalardan çıkan soya filizleri işlemlerden geçerek, soya sosu haline gelir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.