Sucuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Faydaları

Sucuk Nereli?

Anadolu’ya ait bir kültür olan sucuk, toplumda hemen herkesin sevdiği bir yiyecektir. Her kesimden insan, yılın her vaktinde kolayca temin edebilmektedir. Sucuk ilk olarak nerede doğdu bilgisi netlik kazanmadığı için sucuğun diyarı Kayseri’dir bilgisini paylaşabiliyorum ancak. Sucuğun literatürdeki anlamı, baharatlanmış kıymanın kurutulmuş bağırsağa doldurulmuş şekli diye bilinir. Peki ama bu insanlar neden bu kıymayı bağırsağın içine doldurma ihtiyacı hissetmiştir? Cevabı çok basit. Elektrik ve çağımızın alternatifleri o yıllarda henüz insanlara hizmet vermiyorken gıdalar bu şekilde saklanıyordu. Özellikle göçebe bir hayat yaşanırken ya da uzun süreler evlerinden ayrı kalacak olan kişiler, yanlarındaki etler bozulmasın diye bu yollara başvurmuşlar. Et ve kıyma tek başına kolayca bozulabilen besinlerdir. Bunu önlemek için kıymayı bolca baharatlayıp, iyice temizledikleri ve kuruttukları bağırsaklara doldurmuşlar. Buradaki amaç etin hava almadan uzun süre kalması. Basınç uygulanan kıyma bu şekilde sucuk haline gelmiş.

Sucuğun tarihçesi, oluşumu, nereli olduğu bu şekilde elimizdeki bilgilerde mevcut. İçerisinde ne olduğunu, nasıl üretildiğini az çok biliyoruz. Peki sucuk her insanın rahatça tüketebileceği bir besin midir? Vücuda zararları var mıdır? Ya da tüketildiği zaman var olan hastalıkları iyi eder mi? Lezzetli bir besin evet ama tüketirken bizlere nasıl bir etkisi var bunları da bilmeliyiz. Yaptığım ufak bir araştırma ile sizleri bu konuda da bilgilendiriyorum.

 

Sucuk Hakkında!

Kahvaltıların ve mangal partilerinin vazgeçilmezidir sucuk. Kırmızı et ve hayvansal yağ bakımından yoğun olan bu yiyecek doktorlar tarafından fazla tüketilmemesi konusunda uyarıldığımız bir besindir.

 

 

Sucuğun tek faydası yerken içeriğinde bulunan sarımsak ve baharat aromaları ile zevk veren bir gıda olmasıdır. Bunun yanında işlenmiş bir besin olduğu için tüketilmesi çok da önerilmemektedir. Sucuğun da aralarında bulunduğu fast food ürünler bağırsak kanseri riskini artırmaktadır. Et tüketiminde öncelik balığa verilir. Sonra hindi sonra tavuk eti yememiz öneriliyor. Bu sıralamaya uyulursa sağlık sorunlarımız en aza indirgenecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fsudy dedi ki:

    sucuğun tadı güzel allahtan

  2. trump dedi ki:

    fsudy ara beni sucuk vericem

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.