Sürekli Birilerinden Şüphe Duymak

Tüm şüpheler ilerleyen zamanlarda paranoyaya dönüşebilmektedir. Paranoyanın tanımı ise; başkalarının size zarar vereceğine ilişkin gerçekçi olmayan bir inanç sistemidir. Bu durumun temeli ise güvensizliktir. Günden güne ağırlaşan bu durum kişilerde, birinin ona zarar vereceğini, izlediklerini ya da kandırıldığı gibi şüphelere dönüşebilmektedir.

Kişi bir süre sonra çevresindeki her şeyi artık bu şekilde algılamaya başlar. Bütün algılar oraya doğru yönelir ve bunları doğrulayacak kanıtlar aramaya başlar. Gösterilenler aslında bir kurgudur ve anlatılanlar onu aldatmak için söylenmiş yalanlar bütünüdür. Güvensizlik duyduğu dünyayı simgeleyen her unsuru bir tehdit olarak görür. Örneğin tüm ilâçlar da onu öldürmek içindir. Her üniformalı da onun için bir tehdit haline gelmiştir. Gittikçe tehlikeyi temsil ettiği her şeye ve her yapılana artık şüphe duyar. Bir süre sonra ise toplumsal bir paranoyaya dönüşür. Daha sonra ise dünya tamamen bir tehdit edici yer olarak algılanır ve sürekli savunma haline geçilir.

En küçük olaylarda bile bunu doğrulayan belirtiler olarak algılamaya başlar. Toplumsal paranoyalarda biz ve ötekiler kavramı etkilidir. Sonrası ise ‘bizim düşüncelerimiz doğru, ötekilerin ki değil’ şeklinde devam eder. Toplumsal paranoya, bireysel özgürlüklerin kısıtlanmasına ve ötekilerin ortadan kaldırılması için yapılan yanlış hamlelerin doğru olarak kabulüne varabilmektedir.

Hepimiz şüpheli duygular besleyebiliriz. Belki de hepimizde paranoya bulunur. Hastalığın sınırlarını geçmek, hayatımızı olumsuz yönde etkilemekte ve sürecin neresinde olduğumuz kadar şüphelerimizin de e kadar ilerlediği önemlidir. Günümüzde çok bilinen bir duvar yazısı da vardır;

‘Paranoyak kişi, takip edilmediği sonucuna varmamalı’ şeklindedir. Öte yandan kişiler kendilerine, toplum kurallarına ve yaşadıkları topluma geleceklerine dair güvensizlik duygusunun hızla arttığı ve tüm konuşmaların ve haberlerin bu güvensizliği artırmak için adeta yarıştığı bir ülkede her şeyden şüphe duymak aslında paranoyak olduğunuzu da göstermez. Önemli olan bu sürecin ilerlemesine izin vermemektir. Günümüzde özel ve toplumsal ilişkiler sürekli birilerinden şüphe duymamızı beraberinde getirmektedir ve bu durumda kendimizi bir şekilde kontrol altına alıp, sakin bir ortamda tekrar düşünmemiz sağlığınız için önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.