Sürekli Can Sıkılması, Can Sıkıntısı Nasıl Geçer?

Yaradılıştan beri insanoğlu neşelenir, hüzünlenir, kızar, sinirlenir, heyecanlanır, sıkılır ve daha birçok duyguyu yaşar,hisseder  ve bulunduğu ortama ya uyum sağlamaya çalışır ya da o ortamdan uzaklaşarak bulunduğu durum eğer istenmeyen şekilde ise uzaklaşmaya çalışır. Bazen de bulunduğu ortam nasıl olursa olsun mecburi yaşamak zorunda kalabilir.

Sürekli can sıkılması bu yaşanılan durumlardan bir tanesidir. Her insanın kabul etmek istemediği, yaşamak ve yaşatmak istemediği durumlardan birisidir ne yazık ki. Sürekli can sıkıntısı yaşamak bazen bir olaydan ötürü olabilir, bazen yaşanılan duygulardan olabilir, bazen de hiç bir şey yaşamamaktan olabilir. Sürekli can sıkılması çok nadir ama kimi zaman da kendi kendine oluşan tamamen psikiyatrik tedavi gerektirebilecek bir duygu hali de olabilir. Diğer durumlara karşı bir çözüm yolu bulunabilinir fakat eğer bu tür can sıkıntısı sürekli ve kendiliğinden oluşuyor ve kronik bir şekilde çözümü olmuyorsa mutlaka doktora gidilip  tedavi desteği alınmalıdır. Aksi takdirde yaşanılan bu durum kişide kalıcı sorunlara yol açabileceği gibi daha kötü psikolojik sorunlara da  yol açabilir.    Sürekli can sıkılması  eğer bu kadar ileri bir seviyede ise acil olarak çözüm bulunmalıdır.

 

Can Sıkılması Nasıl Geçer?

Kişi sorunlara karşı çözüm üreten ya da üretmeye mecbur kalan bir yapıdadır. Kişilik gereği kimse can sıkıntısı olabilecek durum ve olayları yaşamak istemez. Bunun için çeşitli çözümler üretmek zorundadır. Eğer bunu yapmazsa hayatı çekilmez kılar ve yaşam kalitesi düşebilir ve etrafındaki kişilere negatif duygular hissettirir.

Can sıkılmasını engellemek için ve ya can sıkılmasını oluşturan ortamın olmaması iin psikologların ilk olarak önerdiği yöntem bulunulan ortamın hemen terk edilmesidir. Eğer can sıkıntısına bir kişi sebep olmuşsa onun yanından uzaklaşılması gerekirse bir daha karşılaşılmamasıdır. Şayet bu can sıkıntısını oluşturan durum sürekli ve günlük olarak karşımıza çıkıyorsa buna çözüm bulmak en geçerli çözümdür.

Genel olarak can sıkıntısına karşı yapılacakları birkaç maddeyle sıralandırabiliriz:

 • Bulunulan ortamı terk etmek ve çözüm bulmak
 • Pozitif duygular  yaşatacak ortamlarda durmak
 • Doğanın insanı dinlendirdiği, huzur verdiği yerlerinde vakit geçirmek
 • Sevilen bir kitap okumak
 • Sevilen, varlığıyla hoş vakitler geçirilen arkadaş veya kişilerle görüşmek
 • Eğer konuşarak rahatlık sağlamaksa amaç konuşarak can sıkıntısını gidermek
 • Resim yapmak
 • Müzik dinlemek
 • Hobilerle uğraşmak
 • Bayanlar için önerilen; temizlik yapmak, yemek yapmak, düzen değiştirmek
 • Her gün kullanılan yolu 3 günde bir değiştirmek
 • Sağlıklı verimli vakit geçirmek
 • Kişinin moralinin ne ile yükseleceğini bilmesi ve ona doğru yönlenmesi
 • Geziye çıkılması

Can sıkıntısını doğuran ortamı mümkün olduğu kadar yaşamamaya çalışmak ve eğer yaşanılan durum sürekli ise ona çözüm bulmak en geçerli tedavi şeklidir. Şayet yapılan iş, bulunulan ortam bunu gerektiriyorsa ya da can sıkıntısı kendiliğinden oluşuyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir. Hatta bazı durumlar için ilaç tedavisine başlanmalıdır. Bazen can sıkıntısı ara sıra psikolojik olarak kendiliğinden nöbetler halinde kişiye ve çoğu zaman da bebek ve çocuklarda da oluşabilir. Bu durum çocuklarda hırçınlık bebeklerde sebepsiz ağlama olarak ortaya çıkabilir. Kimi zaman anneler bunu fark edebilir kimi zaman da fark edilmeyebilir. Böyle durumları anneler iyi gözlemlemeli ve çocuğuna doğru bir yaklaşım sergilemeli.

Can sıkıntısı hoş olmayan bir his olduğuna göre tam tersine bir çözüm bulmak yani ağlamaksa -gülmek, kızmaksa -sakinleşmek,kavgaysa -barış,yalnızlıksa -arkadaşlık gibi seçenekler kullanılarak can sıkıntısı ortadan kaldırılmış olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. evin dedi ki:

  ben sürekli sıkılıyorum hep bi stres sıkıntı keyifsizlik icindeyim mutsuzum napmam lazım yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Feyza dedi ki:

   – eğer evde malzemen var ise, el işleriyle uğraşabilirsin
   – eğer müzik dinlemeyi ve dans etmeyi seviyorsan müzik açıp kendi kendine dans edebilirsin
   – bu aralar yaygın olan slime adlı oyun hamuru gibi bir şey var eğer malzemelerin varsa onu yapmaya çalış. İnternetten youtube den bulabilirsin. Slime yapımı diye

   Benim önerilerim bunlar yardım edebildiysem ne mutlu bana

 2. Akın dedi ki:

  Gez toz …yap

 3. fatih dedi ki:

  Kendi değerini bil ve kendini istekli ve sürekli geliştirebileceğin sevebileceğin aktivite faaliyetlerle evde de olabilir- geliştir..Hayat bir okyanus .. Pozitif olmayı seç ..

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.