Sürekli Hapşırmanın Belirtileri?

Gün içinde sürekli hapşırmak hayatı olumsuz etkileyen can sıkıcı bir durumdur. Bizim engelleyemediğimiz bir reflekstir. Bir anda girdiğimiz hapşırık krizi bilmediğimiz bir hastalığın habercisi olabilir. Gün içinde sürekli hapşırma problemi ile karşılaşıyorsak bu durumu hafife almamalıyız. Çünkü büyük ihtimalle alerjik rinitle karşı karşıya kalmışız demektir.

 

Alerjik Rinit Nedir?

Girdiğimiz herhangi bir ortamda alerjen bir maddeye maruz kalabiliriz. Bu alerjen madde nefes aldığımız esnada burnumuzun iç yüzeyine yapışır. Duyarlılığı olan kişilerde anında hapşırma, burun tıkanıklığı, geniz kaşıntısı, burun akıntısı ve damak kaşıntısı görülür. İşte bu duruma alerjik rinit diyoruz.

Alerjik rinitin hayatı tehlikeye düşürme gibi bir etkisi yoktur. Ancak hasta günlük aktivitelerini yaparken oldukça zorlanır. Hayatını olumsuz yönde etkileyen hapşırık krizi, burun akıntısı, geniz kaşıntısı gibi pek çok durumla karşılaşır. Dolayısıyla toplumda kendini rahatsız hissettiği gibi bir de insanları rahatsız ettiği düşüncesi ile huzursuzluk yaşar. Ayrıca alerjik rinit uyku düzeninin bozulması, dikkat dağınıklığı, baş ağrısı, performans düşüklüğü, burun kanaması ve konsantrasyon bozukluğu gibi olumsuzluklara da neden olur. Çocuklarda okul, yetişkinlerde ise iş hayatındaki başarılar düşer. Bütün bunlar uzun vadede psikolojik deformasyona neden olacaktır.

 

Faydalı Hapşırık!

Yukarıda bahsettiğim gibi sürekli hapşırık aslında alerjik hastalıkların habercisi olarak biliniyor. Peki günlük hayatta hapşırabilmenin faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Buradaki hapşırıktan kastım günlük hayatı olumsuz etkilemeyen, sık sık başımıza gelmeyen hapşırık.

 

 

Evet bu vücuda oldukça iyi geliyor. Şöyle ki; üst solunum yolumuzda bir takım tüycükler bulunur. Bu tüycükler solunum ile giren zararlı maddeleri tutar. Hapşırma refleksini harekete geçirir ve mukus ile birlikte akciğerlere gitmesini engeller. Akciğerdeki hava ile birlikte bu zararlı maddeler hapşırık sayesinde dışarı atılır. Vücut bu zararlı maddelerden hapşırık sayesinde kurtulmuş olur. Ayrıca hapşırdığımızda kalp ve beyin damarlarımız genişler, sinüs ve gözyaşı kanallarımız açılır, akciğerlerden başka türlü atamadığımız ölü hava dışarı atılmış olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.