Süt Cilt için Faydalı mıdır?

Süt, insanlar tarafından tarihin her döneminde kullanılmış ve bazen de kutsiyet atfedilmiş hayvansal bir içecektir. Süt tarih boyunca sadece içecek olarak değil aynı zamanda özellikle de kadınlar tarafından güzelleşmek amacıyla kullanılmıştır. Sütün içerisinde bulunan bazı maddeler cilde çok iyi gelmektedir.

 

 

Sütün Faydaları

  • Sütün içerisinde bulunan laktik asit, cildin yenilenmesi, ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olarak cildin daha parlak ve gergin gözükmesini sağlar.
  • Süt içerisindeki laktik asit doğrudan siyah lekeleri yok etmese de, cilt üzerindeki ölü derilerin atılmasını sağladığı için atılan ölü derilerle birlikte siyah noktaların da giderilmesini sağlamaktadır. Sütün içeriğinde bulunan proteinler cildin beslenmesine, parlak, gergin gözükmesini sağlar. Ayrıca süt kürü ile cildinizdeki kırışıkların azılmasına da yardımcı olabilirsiniz.
  • Süt içerisindeki laktik asit ve proteinlerden başka sütün içeriğinde bulunan yağlar cildin nemlendirilmesinde başrolü oynamaktadır. Kimyasal bileşiklerle hazırlanan nemlendiricilere nazaran çok sağlıklı olan süt yağları cildin yaşlanma belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olur.
  • Süt içerisinde bulunan A vitamini ve Çinko minerali        nedeni ile yüzünüze maske olarak uygulamanız halinde yüzünüzü dinlendirir ve canlı bir görünüm sağlar.
  • Süt aynı zamanda akneye çok iyi gelmektedir. Bir miktar sütün içerisine doğrayacağınız süt biraz pişirip soğuttuktan sonra yüzünüze maske olarak kullandığınızda çok iyi bir akne önleyicidir. Yüzde bulunan akneleri tedavi eder ve yeni aknelerin oluşmasını büyük ölçüde engeller. Direkt cilt yüzeyine uygulanan süt maskesi aynı zamanda cilt kanserini önleyici bir etki göstermektedir. Sütten maksimum fayda elde edebilmek için mutlaka doğal ve tam yağlı süt kullanmanız gerekir. Yağı alınmış sütün faydası olmamakta veya çok az olmaktadır. Sütün kokusundan hoşlanmıyorsanız sütü kullanacağınız zaman içerisine lavanta vb. kokular atarak sütün doğal kokusunu bastırabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.