Temiz Yüzlü Olmak İçin *TAVSİYELER*

Temiz yüzlü olmanın ilk şartı temiz olmaktır. Temizlik iki türlüdür.

 • Birincisi zahiri temizlik: Dış görünüş temiz olacak. Bu elbiselerin temiz olması, ayakkabınızın temiz olması, yaşadığınız, yattığınız, oturduğunuz yerin temiz olmasıdır. Yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin temiz olmasıdır.
 • İkincisi Bâtıni temizlik: Bu temizlik “Temiz Yüzlü Olmanın” şartlarıdır ki bu şartları yerine getiren her Müslüman temiz yüzlü olur.
 • Başkaları hakkında kötülük düşünmemek. Kimseye haset etmemek, kalbinize dünya sevgisi yerleştirmemek ve midenize haram lokma sokmamak. Kalbinizi temizlemek ve kalbinizi temizlemek için bol bol kelime – i tevhit ve salavat –ı şerife getirmek.
 • Dilinize sahip olmanız. Eğer konuşacak bir şeyiniz yoksa boş konuşmamak, dilinizi boş sözcüklerden korumak. Kimse hakkında gıybet etmemek. Boş konuşmak yerine Kur’an-ı Kerim okumak. Çünkü insanlar dilleri yüzünden cehenneme girerler.
 • Kalabalıklardan kaçınmak. Kalabalık yerlere çok fazla girmemek. Çünkü kalabalık yerlere girenin gözleri harama kendisi istemese de bakar. Karşı cinse şehevi duygularla bakmak kalbi öldürür. Kalbi ölenin yüzü kararır.
 • Oruç tutmak, insanların meleklere benzemesi demektir. Ve Yüce Yaradan Allah ’u Teâlâ ve Tekaddes Hazretleri, orucun mükâfatını kendisinin vereceğini buyurmaktadır. Oruç tutmak kişinin yüzünü parlatır. Oruç tutmak nefsin dünya ile olan ilişkisini en aza indirir ve kişinin dünya ile olan irtibatını en aza indirir.
 • Allah ’u Teâlâ ve Tekaddes Hazretlerini çok sık hatırlamak ve sık sık kelime – i tevhidi “La İlahe İlallah” söylemek yüzün parlamasının ve temiz olmanın bir diğer şartıdır.
 • Kalbimizi kötü fikir ve düşüncelerden arındırmak ve kalbe mümkün mertebe dikkat etmek çok önemidir. Çünkü kalbe dört çeşit düşünce gelir. Bu düşüncelerin ilki Allah ’u Teâlâ ve Tekaddes Hazretlerinden gelir,  ikincisi meleklerden gelir, üçüncüsü şeytandan gelir, dördüncüsü de neftsen gelir. Allah ’u Teâlâ ve Tekaddes Hazretlerinden gelen sizi gafletten arındırır. Meleklerden gelen sizi ibadet etmeye yönlendirir. Şeytandan gelen günahı ve günah işlemeyi güzel gösterir, neftsen gelen ise dünyayı ve dünyanın faydasız işlerini istetir.

 

 

 • Allah’u Teâlâ’ yı sık sık anmalı ve Allah’ı anarken korku ve ümit arasında durmalı ve öyle yaşamalıdır. İmansız ölmemek için devamlı surette Allah’ a dua etmek de kalbi temizler ve yüzü parlatır.
 • İyi ve güze ahlakla ahlaklanmalı, kötü ve çirin işlerden uzak durmak da yüzü parlatır ve güzelleştirir.
 • Yiyeceğiniz ve içeceğiniz şeylere dikkat ederek, helal lokma yemek de yüzün parlamasını ve temiz yüzlü olmaya sebeptir.
 • Ve en önemli konuyu en sone sakladım. İbadet etmek temiz yüzlü olmanın en temel şartıdır. İbadet etmeyen kişinin yüzünün temiz görünmesi ve temiz yüzlü olması mümkün değildir. Mutlaka ibadet, illa ibadet.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. burcu dedi ki:

  merhaba benim bir mevzum var annem çok rahat bir bayan çocukları tembel yetiştiriyor yerde bi şey olsa umrunda değil ben bundan rahatsızım tertip düzen yok bense düzenli bir insanım dağınık ve pisliği sevmiyorum sürekli kavga ediyorum hiç kimse duzelmiyor ne yapabilirim bunun için yardımcı olabilirmisiniz

  1. Özgür dedi ki:

   Tavsiyemi şöyle özetliyim. Güzel bi yemek yap herkesi topla özellikle anneni çağır yemeğe ex haplar koy sonraaa CUKKA CUKKA İSA MUSA SEN BİZİ KUTSA. hiç bi derdiniz çözülmez ama sağlam kafa yaşarsınız.

   1. gls dedi ki:

    Özgür bey tavsiyelerinizi kendinize saklayin sizden tavsiye isteyen olmadı 🙂

 2. Nur dedi ki:

  ALLAH sizden razı olsun çok faydalı bi bilgi verdiniz okuyucular için inşallah faydalı olur dikkate alırlar.

  1. Sağlık Destek dedi ki:

   Nur hanım, biz teşekkür ederiz ve sağlıklı günler dileriz.

 3. Ayşe dedi ki:

  Teheccud namazi da yüzü nurlandırır guzellestirir diyorlar.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.