Tenya nasıl oluşur TENYALAR HAKKINDA BİLGİLER

Tenya, yada bağırsak parazitleri, dünya nüfusunun yaklaşık olarak %65’inin sağlığını kötü yönde etkiler. Bağırsak parazitlerinin insanların vücuduna yerleşme biçimi; içilen sudan, yenilen hayvan etlerinden (genellikle sığır), çiğ yenilen sebzelerden, toprakta zaman geçirirken ve  havadan bile (genellikle larvalar) insan vücuduna yerleşme ihtimali vardır.

 

TENYA NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Tenyalar yada bağırsak parazitleri olarak bilinen, Türkiye de en genel türü Taenia Saginata olan, yassı solucanlar takımından sestod ailesine ait bir omurgasız hayvandır. Konak bedenlerde yaşamını sürdürür.

Yapısı genel olarak solucan gibidir, bölünmüş bir vücut yapısına  sahip olup, olgunlaşan alt halkalarında yumurtalar oluşur ve kaldığı konak bedenin dışkısı ile birlikte yumurtalar dışarı atılır.

Yumurtalar sığırların vücuduna yediği otlar vasıtası ile vs. geçtiğinde sığırın bedeninde bir süre dolaştıktan sonra kana karışır ve sığırın kasların yerleşip orada yumurtalarından çıkarlar. Tenyaların insan vücuduna geçmesinin en yaygın yolunun sığır eti olmasının temel sebebi budur. Bunun önüne geçmek için sığır etlerinin iyi pişirilmesi ve etlerde tenya olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir, çünkü etteki tenyalar, et buzdolabında dururken etraftaki diğer yiyeceklere geçebilir.

 

BAĞIRSAK PARAZİTİNİN VÜCUTTAKİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağırsak paraziti vücuttayken genellikle kan testi gibi sonuçlarda kendini göstermez, çeşitli tenya türlerinin vücutta hiçbir belirtisi yoktur. Kesin tanı dışkı incelemesi yoluyla ortaya konulabilir. Fakat fiziki bazı belirtileri vardır, bunlar:

Anüste kaşıntı, geceleri uyurken ağızdan salyalar akması, beslenmede bozukluklar, çeşitli bağırsak sorunları (ishal gibi), kusma ve mide bulantıları, karın bölgesinde ağrılar ve kansızlık gibi vücutta çeşitli belirtileri görünebilir.

Bu tarz belirtiler görülmeye başlandığında bir doktora görünmekte fayda vardır.

 

BAĞIRSAK PARAZİTİNİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR?

Bağırsak paraziti eğer tedavi edilmez ise bir çok soruna davetiye çıkarabilir. Genç yaştaki kızlarda vajinaya yerleşerek o bölgede çeşitli enfeksiyonlar, vajinit, salpenjite ve akut idrar yolları enfeksiyonu gibi bir çok soruna neden olabilirler. Apandis bölgesine yerleşerek apandisi tıkarlar ve “apandisite” sorununa yol açabilirler. Ayrıca tenyalar insanların anüsünde kaşıntı, gece uyurken salya akması, ishal ve karın ağrıları gibi yaşam kalitesini düşüren sorunlara da yol açabilirler.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.