Tırnak Batması Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?

Tırnak uzarken yönünü değiştirerek derinin içine doğru batma olur. Bu olay bütün parmaklarda görülebildiği gibi en çok ayak baş parmağında görülür. Tırnak uzadıkça deriye batan kısım da büyür. Bu da enfeksiyona yol açar. Oldukça ağrılı bir sorun haline gelir. Tırnakların dipten kesilmesi, ayak tırnaklarında görülen mantar hastalığı, ayağı sıkan özellikle ince burunlu ayakkabılar giymek, aşırı kilolar yüzünden tüm ağırlığın ayaklara binmesi, tırnaklara alınan darbeler gibi nedenlere bağlı olarak tırnak batması hepimizin başına gelebilmektedir. Tırnak batmasının oluşumunu önlemek için de tırnakların doğru kesilmesi ve törpülenmesi gerekmektedir. Tırnak batması çok ilerlemediği sürece evde yapılacak küçük müdahalelerle geçirilebilir.

 

Tırnak Batmasını Geçirmek İçin!

  • Tırnak keserken tırnağın deriyle birleştiği kısım sivri veya keskin bırakılmamalıdır. Tırnak batması sorununuz varsa tırnak kesme işleminden sonra bu bölgeyi mutlaka törpüleyin.
  • Ilık suyun içine 2 çay kaşığı tuz atın ve tırnak batması olan ayağınızı yarım saat kadar bu suda bekletin. Bu sayede tırnak batması enfeksiyon kapmadan seyredecektir.
  • Ilık suyun içinde bekleyip iyice yumuşayan tırnakla deri arasına temiz bir cımbız yardımıyla pamuk veya gaz bezi koyun. Bu işlemi her gün yinelerseniz tırnak battığı yerden kurtularak normal olarak uzamaya devam edecektir.
  • Tırnak batması olan bölgeye doğal yağlardan sürebilirsiniz. Zeytinyağı evinizde kolayca bulunabilen bir yağ olduğundan bunu uygulayabilirsiniz. Gün içinde bölge sertleşmeden bir kaç kez uygulamanızın hiç bir zararı olmaz.
  • Tırnak batması sürecinde en çok yaranın enfeksiyon kapmamasına dikkat etmelisiniz. Enfeksiyon kapan tırnak batması şiddetli ağrılara yol açar. Günlük işleri yapamayacak kadar hayatımızı olumsuz etkiler. Yürüyemeyecek hale getirebilir. Batığın olduğu bölgenin temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Anti bakteriyel sabunlarla temizlemek faydalı olur. Ayrıca enfeksiyon önleyici kremler sürerek dış etkenlerden korumak için yara bandı kullanılabilir.
  • Tırnak batmasının çok ilerlediği durumlarda doktor müdahalesi gerekebilir. Böyle durumlarda müdahaleyi doktora bırakmalısınız. Özellikle kızarıklık, şişlik ve kanamalar varsa evde kendi başınıza tedavi uygulaması yapmanız son derece sakıncalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.