Tok Tutan Yiyecekler ve Besin Değerleri

Bilindiği üzre diyet yapan kişiler için tokluk hissi oldukça önemlidir. Gün boyunca tokluk hissi ile dolaşmak size zayıflama konusunda oldukça yarar sağlayacaktır. Tokluk hissi oluşturan besinleri tüketerek bu hissi yaratmanız mümkün olacaktır. Fakat bu besinleri tüketirken de dikkatli olarak yeterli miktarda tüketmeliyiz. Bir uzaman eşliğinde zayıflamak her zaman için size daha faydalı olacaktır ve vücudunuzun sağlıklı olmasına yardım edecektir. İdeal kilonuza ulaşmanız için gerekli egzersizleri yaparak ve alanında uzaman bireylerce hazırlanmış listeleri kullanabilirsiniz. Gün içersin de size tokluk hissi veren yiyecekleri tüketerek de diyeti işkence olarak görülen açlık hissinden arındırabilirsiniz. Bu besinleri tüketirken besin değerlerine dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Tok tutan yiyeceklerden bazıları şunlardır:

Brokoli: Sağlığınız için oldukça faydalı olan brokoli size tokluk hissi vererek diyet konusunda da size yardımcı olacaktır. İçerindeki maddelerden dolayı kansere karşı doğal bir savaşçı olana brokoli diyet listelerinin de baş tacı olarak görmektedir. Brokoliyi çok az bir miktarda haşlayarak üzerine limon ve az miktarda tuz ekleyerek tüketebilirsiniz. Bir porsiyon brokolide ortalama 39 kalori bulunmaktadır.

Sirke: Salatalarınıza ilave ederek kullanabileceğiniz sirke tokluk hissinizi uzatır. Sindirim konusunda yavaşlatıcı olarak görülen sirkeyi tüketirken dikkatli olmanız sizin yararınıza olacaktır. 

Yulaf Ezmesi: Yulaf diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Bu besin kalori bakımından da oldukça düşük değere sahiptir. İçerinde bulunan lif ve nişasta sayesinde tokluk hissi konusunda birçok besinden daha faydalıdır. Tahıl grubu içersin de olan bu besin diyet listelerinde diğer tahıllardan daha fazla yer almaktadır.

Yoğurt: diyet listelerinde kullanılan bir yiyecekte yoğurttur. Tokluk hissi vere yoğurt kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Yeterli miktarda alınan kalsiyum kilo verme konusunu hızlandırır.

Salata: Mevsim yeşillikleri ile hazırlanan salatalar zayıflama konusunda size yardımcı olurken vücudunuzun da daha sağlıklı olmanıza da yardımcı olur. İçerine koyacağınız yiyeceklerinde besin değerleri ve tokluk hissi konusunda size yarar sağlayıp sağlamayacağına dikkat etmeniz gerekir. Mevsim yeşilliklerinden oluşan salatanıza bir miktar limon ve az miktar da tuz ekleyerek tüketebilirsiniz.

 

 

Yumurta: Yumurta tokluk hissi konusunda oldukça yüksek değere sahiptir. Fakat içerinde bulunan besin değerleri konusunda zayıflamak isteyen kişilerce tüketilmesi uzmanlar tarafından pek önerilmemektedir. Diyet yapmak isteyen bireyler eğer sabah yumurta tüketiyorlar ise öğlen ve akşam yemeklerinde oldukça az besin değerine ve kaloriye sahip besinleri tüketmeleri önemlidir.

Beyaz Lahana: Besin değeri oldukça düşük olana lahana içerinde bulunan lif sayesinde tokluk hissi yaratan besinlerden bir diğeridir. Lahanayı haşlayarak tüketebilirsiniz ya da lahana çorbası yaparak tüketebilirsiniz.

 

Her yiyecekte olduğu üzere bu yiyeceklerde de tüketim miktarı önemlidir. Dikkatli tüketerek kilo kaybetmeyi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.