Trigeminal Nevralji Hakkında

Trigeminal Nevralji (Ani yüz ağrısı) Nedir?

Trigeminal nevralji, yüz çevresinde meydan gelen nöropatik ağrı çeşididir ve tic douloureux diye de adlandırılmaktadır. Trigeminal nevralji, trigeminal sinirin bir veya daha çok dalının kapsanmış olduğu bölgede meydana gelen, ani, genelde tek taraflı, kısa süreli, çok şiddetli ve geçmek bilmeyen ağrılardır. Yüze elle temas, yüz yıkama ve yemek yeme gibi hareketlerle başlar ve şiddetlenir.

Ağrılar genelde yüzün alt ve üst çene kısımlarında meydana gelir ve 50 yaş üstü insanlarda görülen bu hastalığın, çocuklarda dahi oluşabilir. Bu hastalık çok ender görülmesi sebebiyle genelde diş doktorları ve diğer doktorlar tarafından atlanabilmektedir ve hastalığın teşhisini genelde nöroloji veya beyin cerrahı uzmanları koymalıdır. Trigeminal nevralji ağrıları devamlı, sancılı ve yakıcı ağrılar şeklindedir. Bu nedenle hasta yemek yiyemez bazen su bile içemeyecek bir hale gelir.

Trigeminal Nevralji Nedenleri?

Bu hastalığın gerçek nedeni henüz bilinmemektedir. Beyin sapından bir damarın trigeminal sinirinin çıktığı yerle teması sebebi ile ortaya geldiği düşünülmektedir. Sinirlere baskı yapan kitle ya da tümörlerin buna neden olabileceği de düşünülmektedir.

Rüzgâr Klima ve Havalandırmadan Uzak Durun

Soğuk kış şartları, aşırı soğuk havalarda yüzün rüzgârda kalması veya yemek yemek ağrıyı tetikleyebilir. Aşırı soğuk havalarda dışarı çıkılması gerektiğinde yüz bir atkı yardımıyla korunmalıdır. Havalandırma ve klimaya fazla maruz kalınmaması gereklidir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk içecekler içmekten kaçınılmalıdır veya ağzın hassa olan bölgesine değmemesini sağlamak için bir pipet kullanarak içilmelidir.

Yemek yemek, su içmek, makyaj yapmak, tıraş olmak ve diş fırçalamak veya soğuk havalarda yüze çarpan rüzgâr, ağrının ani bir şekilde oluşmasına ortam hazırlayabilir. İlk dönemlerde ağrılar çok şiddetli olmayabilir. Bazen yıllar, bazen aylarca ağrı hissedilmez fakat mutlaka yeniden başlar. Hastalığın ilerlemesi ile bazı kişilerde yüzde devamlı bir ağrı veya ara ara çok kuvvetli ağrılar oluşabilmektedir.

Trigeminal Nevralji Tedavisi

Tedavide en çok epilepsi ilaçlarından yararlanılır. Bu ilaçlara rağmen hasta kişinin şikâyetlerinde azalmalar yoksa cerrahi uygulama alternatifleri düşünülebilir.

Sıklıkla başvurulan cerrahi yöntem, mikrocerrahi tekniklerden faydalanılarak damarın yapmış olduğu basının ortadan kaldırılmasıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.