Türk Kahvesinin Eşsiz Lezzeti ve Zararları

Günde tüketilen 2 fincan Türk kahvesinin kolon kanseri riskini ve kalın bağırsak kanseri riskini %25 azalttığı bilinirken safra kesesinde taş riskini de %45 azaltmaktadır. Kahvenin içerdiği kafein maddesi, sinir sistemini uyarmakta ve zihinsel aktiviteyi güçlendirmektedir. Buna bağlı olarak da uyuşukluğu giderirken kişilere enerji verir. Yapılan araştırmalarda günde 6 fincan kahve tüketen 55 yaşındaki bir kişinin düşünme potansiyelinin, içmeyenlere göre 6 kat daha fazla olduğunu göstermiştir.

Türk kahvesi tüketildikten sonra organizmalarda ani değişiklikler görülmektedir. Vücudun tamamı ani bir enerji akımı ile dolmaktadır. Ayrıca bu enerji çocuklarda 3, yetişkinlerde ise 5 ile 7 saat sonra azalabiliyor. Bu olumlu yönlerine rağmen kahveyi çok fazla tüketmemekte de fayda var. Haddinden fazla kahve tüketmek sürekli halen gelen mide hastalıkları ve uyku problemlerine yok açabilmektedir. Ayrıca aşırı tüketimi yüksek tansiyonu da beraberinde getirmektedir.

Kahvenin selüloit oluşumunu desteklemesi bir yana, vücuda daha fazla hareket kazandırarak metabolizmanın yağ yakmasına da katkı sağladığı bilinmektedir. Kahvenin ayrıca alkolizm ve depresyon tedavisine iyi geldiği bilinmektedir. Kahve, yemek tüketimi sonrası içildiğinde sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Şekerli içmemek kaydıyla kilo almayı ve mide ekşimelerini de önleyebilmektedir. Hafızaya güç verir ve gevşekliği gidermektedir. Türk kahvesinin dozunda içildiği sürece sağlığı tehdit edecek bir zararlı yanı bulunmamaktadır. Dinlendirici özelliği ve teskin edici bir farkı bulunur. Bir fincan Türk kahvesindeki 50 mg. Kafein vücuttan hemen atılabildiği içini Türk kahvesi fincanı da ideal ölçülere sahiptir. Bir fincandan fazla tüketildiğinde ise, uyarıcı, enerji verici ve zihin açıcı özelliği ön plana çıkabilmektedir. Yerinde ve zamanında içildiği sürece herhangi bir sorun teşkil etmez.

Türk Kahvesinin bilinen yararları arasında; kolesterolü düşürdüğü, nefesi açtığı ve göğüs kanseri riskini azalttığı bilinmektedir. Yüksek tansiyonu önler ve pankreas kanser riskini de azaltmaktadır. Bununla birlikte kalp rahatsızlıklarını da önleyebilmektedir. Ayrıca kemikleri güçlendirir ve yaşlılar için tüketilmesi ise önerilmez. Siroz hastalığı riskini de yarı yarıya düşürdüğü bilinmektedir. Depresyona karşı etkili olması da onu vazgeçilmez tüketim ürünlerimiz arasında olmaya itmiştir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.