Tuzun Faydaları ve Zararları

İnsan kemik oluşumunda ve korunmasında temel etkenlerden biridir tuz. Bir asit ve bazın tepkimesiyle oluşan bu madde içerisinde birçok element bulundurur.(nikel ,demir, sodyum,potasyum..)

Sadece insan için değil yaşayabilen her canlı için buna bitkiler dahil tuzun faydası vardır. İnsan kemik yapısının ayakta sağlıklı kalabilmesi için günlük tuz ihtiyacının karşılanması gerekir. Günlük olarak bir insan vücudu en fazla 6 mg tuz almalıdır. Alınan gıdalarda en fazla tuz oranı turşu, balık , süt ve süt ürünleri ,lahanagillerden olan  brokoli,turp karnabahar dabulunur.
İnsan vücuduna alınan iyot sinir sisteminin düzenli çalışmasını, troid bezlerinin çalışmasını,kemik yapısının güçlenmesini,beyin yapısının güçlenmesini ,hormonların düzenli çalışmasını kısacası yerli düzeyde alındığında vücudumuzun ayakta kalabilmesi ve hareket sisteminin çalışması için gereklidir. Aynı zamanda vücut ısımızı dengede tutan iyot, troid bezleri üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Yeterli ve dengeli alınan iyotun faydalarından bazıları da şunlardır.

Yemeklere lezzet katar. Vücutta asit-baz dengesini korur. Tansiyonu dengede tutar. Vücut kramplarına engel olur. İdrar oluşumunu sağlar. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Dışarıda kullanılan tuz mikrop öldürücü özelliğe sahip olduğu için  salamura yapımında  ,peynir yapımında veya çeşitli besinlerin saklanmasında kullanılır. Ayrıca bazı solunum yolu hastalıklarında tuz odaları şifa olarak ta kullanılmaktadır.

 

Tuzun Zararları Nelerdir?

Çok etkili bir madde olan tuzun bu kadar faydası varken fazla alımında veya eksik alımında insan vücuduna çok ciddi zararları da vardır.

Yiyeceklere lezzet veren bir madde olan tuz fazla alındığında böbreklerde sodyum artacağından böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir. Ülkemizde her geçen gün diyaliz merkezlerinin çoğalması, böbrek yetmezliği çeken hastaların çoğalması veya böbrek sorunu yaşayan hastaların çoğalmasının en temel sebeplerinden biri de vücuda alınması gereken tuzun fazla tüketilmesidir. İyotun fazla tüketilmesi hem böbrekler için zararlı hemde guatr hastalığının tetikleyicisidir. Tuzun fazla tüketilmesi böbreklerde dışarı atılamadığı için vücutta ödem oluşturur. Oluşan ödem kan basıncının dengesini bozar ve yüksek tansiyona sebep olur. Yüksek hastaları da potansiyel böbrek hastalarıdır. Düşük tansiyonlu hastalarda biraz tuz tüketilmesi tansiyonu dengede tutacaktır ama yüksek tansiyonlu hastalar da bu kolay olmamaktadır.

 

Tuzun Yetersiz Tüketilmesi Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Vücuda alınan tuzun yeterli alınmaması durumunda da  tansiyon düşüklüğü, eklem ağrıları ,kas hastalıkları sinir sistemi hastalıklarına yol açabilir. Özellikle gebe bayanlarda yeterli alınmayan iyot bebekte bu tür rahatsızlıkların belirtileri gözlenebilir.Yeterli ve dengeli iyot kullanımı vücuda direnç ve sağlık verir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.