Ultraviyole (UV) Işınlarının Zararları ve Faydaları

X-ışınları ile görünen ışın arasında kalan elektromanyetik radyasyonlara ultraviyole ışınları denir. Ultraviyole ışınlarının diğer adı mor ötesi ışınlarıdır. Bu ışınların dalga boyları görünen ışınların dalga boylarından daha kısa, X-ışınlarının dalga boylarından ise daha uzundur. İnsan gözüyle görülemeyen ultraviyole ışınları bazı böcekler, örneğin bal arıları tarafından rahatlıkla görülebilmektedir.

Alman fizikçi Ritter 1801 yılında ultraviyole ışınlarının varlığını keşfetmiştir. Güneş ultraviyole ışınlarının en büyük kaynağıdır. Güneşten yayılan toplam enerjinin yaklaşık yüzde 9’u ultraviyole radyasyonunu oluşturmaktadır. Ultraviyole ışınlarının şiddeti radyometreler ya da foto-elektrik hücrelerle ölçülmektedir.

 

Ultraviyole ışınları ciltte güneş yanığına sebep olmaktadır

Ultraviyole radyasyonları kimyevi reaksiyonların gerçekleşmesini sağlamaktadır. Güneşin etkisiyle renklerin solması ya da açılması bu reaksiyonların arasındadır. Ultraviyole ışınlarının biyolojik etkileri de mevcuttur. İnsan cildinde güneş yanığına sebep olur ve suntan adı verilen pigmentasyona (boyadan meydana gelen renklilik) yol açar.

Ultraviyole ışınlarının bir başka biyolojik etkisi insan derisinde ergosterol maddesinden D vitamini meydana getirmesidir. Bu durum raşitizm adı verilen hastalığın önlenmesini veya tedavi edilmesini sağlamaktadır. Ultraviyole ışınlarının olumlu yönlerinden bir diğeri ise bakterileri etkisiz hale getirme ve öldürme özelliğidir. Bu sebeple hastanelerin çocuk odalarında ve sterilize hava gereken çoğu ameliyatta ultraviyole lambaları kullanılmaktadır.

 

Ultraviyole Işınlarının Zararları

Ultraviyole ışınlarına maruz kalan cilt hızlı yaşlanır ve esnekliğini kaybeder. Ayrıca şiddetli alerjik reaksiyonlar da meydana gelebilir. Ultraviyole ışınları cilt kanseri, bağışıklık sisteminin baskı altına alınması ve katarakt gibi göz problemlerine neden olabilir.

 

Ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruz kalmak tümör oluşumuna neden olabilir

Vücudun uzun süre ultraviyole ışınlarını alması sonucunda 40 yaşlarında tümör oluşumu ve deride bozulmalar görülebilir. Ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruz kalmak göz sağlığını da olumsuz etkiler. Korneaya, göz merceğine ve göz kapaklarına zarar verir. Mikrop kırma işlemi ultraviyole ışınları yoluyla yapılan etkili bir dezenfeksiyon yöntemidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.