Utangaç Çocuklar için Öneriler

Utangaçlık, hemen hemen her kültürde olmakla beraber aslında utangaçlık olup olmadığı ve düzeyi yine bir toplumun kültürelliği belirlemektedir. Çekingen ya da utangaç olan biri, başkasıyla etkin bir şekilde iletişim kurmakta zorlanır ve yeteri kadar girişimci olamaz. Hafif dozda başkalarından korkmak anlamına da gelen utangaçlık, bu korku düzeyinin sosyal fobi olarak sürmesini de tetikleyebilir.

 

Utangaç Çocukların Özellikleri

Utangaç çocuklar kendini sosyal ortamlarda rahatsız ve gergin hissetmektedir. Tepkisi ise temkinli ve suskun olur. İletişim kurmak ister fakat buna cesaret edemez. Yeni bir ortama karşı doğal bir davranıştır ve çocuklar yeni tanıştıklarına temkinli olarak yaklaşarak kendini korur.

Çekingenlik kısmen çocuğun yapısıdır aslında. İçine kapanık kişiler, dışa dönük kişilerden daha çekingen olabilmektedir fakat kapanık olmakla çekingen olmak birbirinden farklı terimlerdir. İçine kapanık olan çocuk; kitap okumayı, oyun oynamayı tercih ederken istediğini yapabilmektedir. Çekingen çocuk ise dışarda oynamayı ister fakat cesaret edemediği için evde kitap olur. Belirli gelişim evrelerinde utangaçlık durumu ortaya çıkar. İlk olarak 8-9 ay civarlarında bebek yabancılardan korkmaya başlar ve insan hayatında bu durum çekingenliğin ilk örneğidir.

 

Öneriler

  • Çocuklarınıza çekingen ya da utangaç olduklarını söyleyerek onları etiketlemeyin.
  • Çocuğunuz çekingen kaldığında ısrarcı olmayın, kızmayın ve fazlaca üstünde durmayın. Temkinli bir yapıda olduğunu kabullenin ve ortama alışması için ona zaman tanıyın.
  • Çocuğunuzu yeni ve bilmediği bir ortama hazırlayın. Önceden nereye gidileceğini ve orada kimlerin olacağını söylemeniz uygun olacaktır.
  • Ebeveynlerin çekingen davranışları, çocuğun çekingenliğini de artıracaktır. Sizlerin yabancı kişilerle rahat bir iletişim kurmanız çocuk için de önemli bir model haline gelecektir.
  • Çocuğunuzu meraklandırarak ya da cesaretlendirerek destekleyebilirsiniz. Onlara eğlenceli gezilerinizden ya da edindiğiniz arkadaşlıklardan bahsetmeniz oldukça yerinde bir davranıştır. Ayrıca bunu yaparken, kendisinin de nereye gitmek istediğini sorabilirsiniz.
  • Çocuğunuzdaki sosyal becerileri fark etmeniz de önemlidir. Çünkü bu durumları fark ettiğinizde onları onurlandırarak daha güçlü ve başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Çocuğunuzu aşırı korumadan onların küçük korkularla baş etmesini sağlayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emre dedi ki:

    sigarayı nasıl bırakırım

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.