Utanmak Ve Utangaçlık Hakkında Bilgiler

Utanç, kelime anlamı olarak içinde bulunulan durumdan kurtulmak isteme eylemi olarak karşımıza çıkmakta ve tarif edilmektedir. Utanma; sıkılmak, çekinmek, mahcup olmak anlamına da gelmektedir. Bu kelimelerle aslında bir bakıma aynı anlam içermektedir. Ayrıca Anadolu’da utanmanın kelime anlamları olarak; “ar” veya “haya” olarak söylendiği ve ifade edildiğini de görmekteyiz çoğu zaman.

Utanmak çoğu zaman çocukluk döneminde kazandığımız bir duygu olarak yaşanmaktadır. Zaman içerisinde ya bu duygu yaşadıklarımıza, kişiliğimizi kazanmamıza ve çevresel etkenlere karşı yitirilir ya da kişide bir duygu olarak kalır ve bazı durumlarda ortaya çıkar. Aslında utangaçlık, utanma duygusu kötü bir duygu değildir. Aksine, saf ve temiz kalmanın, her şeyin değerini bilmenin, kendini bilmenin bir göstergesidir. Asıl iyi olan, bu duyguyu kaybetmemektedir.

Çocukluk döneminde, aile ebeveynlerin kuralları sert ise de bu durum söz konusu olabilmektedir. Tabi bu durum aslında iyi bir sonuç doğurmaz. Çünkü çocuğun kendine özgüveni kalmaz, yitirilmesine sebep olunur. Doğal olarak çocuğun kendi kişiliğinde bulunan, herhangi bir baskı altında kalmadan ve sert kurallar yolu ile korku salmadan kazanılan utanma duygusu iyidir. Asıl olması gereken saf duygu budur. Çocuğa ve ergenlik döneminde olan gençlerde olması gereken ahlak, değer ve vicdanın bir göstergesidir.

 

Utangaçlık Belirtileri Nelerdir?

Utanmak, utangaç olmak kişide biraz gerginlik ve kaygı yaratmaktadır. Hatta bu gerginlik sebebiyle çeşitli reaksiyonları da utangaç kişinin suratında görebilmekteyiz. Utanma duygusuyla birlikte yüzde kızarma, kızarıklık, göz kaçırma ve terleme görülmektedir. Hatta utangaç olan bir insana utanacağı bir şey söylediğiniz vakit, yüzü kızarıyorsa ne kadar utangaç olduğunu anlayabiliriz.

Edepli kişi, vicdanı ve merhameti olan insan, her durumda merhametini konuşturur. İnsanlık ayıbı olacak durumlara kayıtsız kalmaz ve böyle bir durum söz konusu olduğunda insanlığından utanır. Utangaçlık duygusunun gerektiği durum ve eylemler söz konusudur. Çünkü bir bakıma vicdanın ve merhametin hatta insanlığın dışa vurumudur. Böyle durumlarda utangaç olan kişi, rahatsızlık duyurucu tavrından vazgeçer. Günlük hayatta ise, sıkça karşılaştığımız bir durum olarak görülmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.