Uykuda Diş Gıcırdatma ve Tedavisi

Diş gıcırdatma (Bruksizm), uyku esnasında bilinçsiz bir şekilde güçlü çene hareketleri ile çenelerin birbirini sıkıştırarak rahatsız edici bir sesin meydana gelmesi ile gerçekleşen bir olaydır.Toplumumuzda sıkça görülen bu olayın çoğunluğunun stres kaynaklı olabileceği varsayılmaktadır.Bir diğer neden ise çene ve dişlerde görülen açma kapama problemidir.Çene ve dişler yanlış bir şekilde çalışarak diş gıcırdatmasına da sebep olabilir.Diş gıcırdatmasının genetik olduğu varsayılarak toplumda görülme olasılığı %40 olarak saptanmıştır.

 

Diş Gıcırdatmasının Neden Olduğu Sorunlar Nelerdir ?

Dişlere uygulanan aşırı baskı ile dişlerde kırılmaya , dolguların düşmesine , diş yapısında bozulmalara ve çenenin işleyiş fonksiyonunu düzgün bir şekilde yerine getirmemesine sebep olmaktadır.Aynı zamanda dişlerde çatlaklar oluşturarak dişleri daha hassas yaptığı gözlenmektedir.Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı baş ağrılarına ve yüz ağrılarına sebebiyet vermektedir.

 

Diş Gıcırdatmanın Tedavisi

Genellikle tedavide amaçlanan çene ve dişlerde meydana gelecek kalıcı hasarı önlemektir.Diş hekimleri kontrolü altında alt ve üst dişlerin birbirini sıkıştırmasını önlemek amacıyla diş yapısına uygun bir şekilde hazırlanmış  gece koruyucuları ve şeffaf aparartlar  ile tedavi amaçlanmaktadır. Ama bunlar bazen yeterli olmayabilir .

 

 

İnsan vücudu mükemmel bir işleyişe sahip olduğu için rahatsız yatmak , stresli yatmak , yanlış yapılmış dolgular bu işleyişi engellediği için bu sorun meydana gelebilir. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı tedavi yapılırken bunlarında göz önünde tutulması gerekir. Rahat uyku egzersizleri , yanlış yapılan dolgunun düzeltilmesi tedavide size önemli bir yol kat ettirebilir.Bu gibi bilimsel yöntemlerin yanı sıra diş gıcırdatmasına  bitkisel tedavilerde önerilmektedir.Bildiğiniz üzere ada çayının insanlar üzerinde sakinleştirici rahatlatıcı ve uyku getirici bir özelliğe sahip olduğu için uyumadan önce ada çayı tüketmeniz size yararlı olabilir. Melisa çayı , anason , meyan kökü gibi bitkilerinde iyi geldiği düşünülmektedir.Güzel ve sağlıklı bir uyku gün içindeki enerjinizi etkileyeceği için bu soruna çözüm getirmeniz size her konuda yarar sağlayacaktır. Sağlıklı bir uyku geçirmeniz dileği ile.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. oğuzkan dedi ki:

    meraba benüm diş etlerimin her yeri bembeyaz katı bir iltihap oluyor sabah fırçalıyorum ancak öglen aynı duruma geliyor ve inanılmaz koku var dilde baslanma ne olur yardımcı olun

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.