Uyumadan Önce Lensleri Çıkarmak Gerekir mi?

Kontakt lensler gözün kırma kusurlarını düzeltmek amacıyla kullanılan, gözlük takmak istemeyenler ve estetik kaygılarla kullanmak isteyenlerce kullanılır. Lensler iki türlüdür. Birinci sınıf lensler numaralı olanlardır. Bu tip lensler gözdeki kırma kusurlarını düzeltirler ve gözlük kullanmak istemeyenler tarafından tercih edilir. İkinci tip lensler estetik kaygılarla kullanırlar ve göz rengini değiştirmek isteyenlerce kullanılır. Bazen bilinçsizce ve doktor tavsiyesi olmaksızın kullanım sonucu gözlerde kızarma, yanma, batma, iltihaplanma, aşırı derecede çapaklanma, ileri sevilerde görme yeteneğinde azalma ve göz kaybı oluşabilmektedir.

 

 

Lenslerin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Lenslerin bakımı için özel olarak üretilen lens solüsyonları vardır. günlük olarak kullandığınız lensleri akşamları bu solüsyonların içerisine bırakarak hem lenslerin temizlenmesini sağlar, hem de dezenfekte ederek mikroplardan arınmasını sağlamış olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus lenslerin kesinlikle musluk suyuyla temizlememeniz. Mislik suyu içerisindeki mikrop ve bakteriler lens üzerine yapışarak gözlerinize ölümcül zararlar verebilirler. Eğer solüsyonunuz yoksa lenslerinizi temizlemeniz mümkün değildir. Bu hususu kesinlikle unutmamanızı tavsiye ederim.

 

 

Gözümüzde lensle uyuyabilir miyiz?

 

Lensler gün boyu gözümüze belirli bir basınç yaparlar. Bu basınç az da olsa gözümüzdeki dolaşımı engeller. Aynı zamanda lensler her ne kadar eni teknoloji ile üretilseler ve gaz ve oksijen geçirgenlik özellikleri bulunsa da gözümüzün yeteri kadar hava almasını engellerler. Bu nedenle geceleri yatarken değil akşam eve gelir gelmez lenslerinizi çıkarmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bu eve gelince üzerinizdeki ceket veya ayağınızdaki ayakkabıyı çıkarmak gibidir.

 

 

Lensleri hangi durumlarda çıkarmalıyız?

 

Lensleri tozlu ortamlar, toksik ortamlar, püskürtme boya yapılan yerlere girmeniz gerektiğinde mutlaka lenslerinizi çıkararak girin.  Ortamda bulunan küçük zerrecikler lensle gözün arasına girerek korneanızın çizilmesine, lensinize yapışan mikropların gözünüzün iltihaplanmasına hatta gözünüzü kaybetmenize sebep olabilir. Lenslerinize kirli ellerinizle dokunmamanız ve düzenli olarak temizlemeniz göz sağlığınız için çok önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.