Varis Nasıl geçer ve Ne İyi Gelir

Varis daha çok bayanlarda rastlanan; hem sağlık hem de estetik görünüm açısından rahatsız eden bir hastalıktır. Varis, toplardamarların genişlemesi ve şişmesidir. Çoğunlukla basınç altında kalan bölgelerde, bacakların alt kısmında oluşur. Varis hastalığında gece vakti kramplar artar. Bacaklarda kaşıntı meydana gelir. Ayakta kaldıkça varisler şişer ve ağrı yaratır.

 

Varisin Belirtileri

Varisin belirtisi her zaman aynı olmamaktadır. Cildin iç kısmındaki damarlarda ve toplardamarlarda oluşur. Bunların belirtileri farklıdır. Kılcal damarlarda varis oluşumu kırmızı ve mor renkte ağ şeklinde görülür. Kendini sadece ağrı ile belli eder. Toplardamarlarda oluşan varis ise rahatsız eder. Bu varis şeklinde bacaklarda şiddetli ağrı, kramplar, lekeler meydana gelir. Bazen toplardamarlarda tıkanıklık olur. Bacaklarda oluşan varislerin dışında iki yerde daha varis oluşumu olabilir. Bunlardan biri yüksek tansiyonu veya karaciğer sirozu hastalığı olan kişilerde oluşan yemek borusu varisleridir. Bu varisler ise sindirim sisteminde bu bölgelerde kanamaya yol açabilir. Diğer varis ise hemoroidlerdir. Kanama ve şiddetli ağrı yaparlar.

 

Varisten Nasıl Korunur?

Varis çoğunlukla uzun süre ayakta duran, uzun süre oturan veya hareketsiz yaşam tarzına sahip kişilerde ortaya çıkar. Önemli olan konu bacakların sık sık dinlendirilmesidir. Bacakların dinlenebilmesi için havaya kaldırmak ve bir süre bu şekilde tutmak yararlı olacaktır. Sürekli olarak bunu uygulamak için yatağın ayak kısmı yüksek tercih edilebilir.

Düzenli olarak egzersiz yapmanın sağlığa iyi yönde etkisi olduğu gibi, varis oluşumunu önleyici etkisi vardır.  Her gün düzenli olarak yapılacak bir saatlik yürüyüş oldukça yararlı olacaktır. Bu spor çeşidine yüzmeyi de ekleyebilirsiniz. Yüzmekte yüksek derecede varis oluşumuna engel olur.

Bacakları soğuk su ile ovalamak veya soğuk suda belli bir süre bekletmek de yararlı olacaktır. Bacakları dinlendirmek için asla sıcak suyu tercih etmeyin.

 

Varis Tedavisi

Ameliyat ile Tedavi: Yıllardır süregelen ve sıklık ile tercih edilen tedavi yöntemidir. Yalnız özellikle son 3 yıldır AVRUPA Ulusal Sağlık kılavuzları lazer tedavileri önermektedir.
Damar İçinden Gerçekleşen Lazer ve Radyo frekans Tedavisi: Şu vakitte sıklıkla yapılan tedavi yöntemidir. Lazerden sonra tercih edilen bir diğer tedavide radyo frekanstır. Bu yöntemler tercih edilip yapıldıktan sonra, varisin tekrar oluşma riski ameliyat ile tedaviden  daha azdır.
Skleroterapi, Köpük Tedavi:  Kılcal ve küçük görülen varislerde tercih edilen yöntemdir. Büyük varislerde belli bir küçülme sağlandıktan sonra bu tedavi ile devam edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.