Verem Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıldır?

Verem, geçmiş yılların en çok bilinen hastalıklarından bir tanesidir. Kişilerin günlük yaşantıları boyunca rastlayabileceği en tehlikeli ve ölüme doğru götürebilen bir hastalıktır. Verem hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir diye araştırılacak olursa eğer; verem Koch basili adında bulunan bir virüsün neden olduğu bulaşıcı, aynı zamanda iltihabi bir rahatsızlıktır. Verem bir diğer adıyla tüberküloz olarak da bilinmektedir. Yapılan çeşitli araştırmalarda, dünyada yaşayan her insanın karşılaşabileceği bulaşıcı bir hastalık olmasının yanında, geçmiş yıllarda bazı etkiler ve etkenlerle birlikte bu oran artmıştır.

Tüberküloz, solunum yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Öksürme, hapşırma, konuşma eylemleriyle birlikte havada uçuşan çeşitli damlacıklarla birlikte, bulaşıcı özelliği meydana gelmektedir. İçerisinde verem hastalığına yol açabilecek olan bakterinin, sağlıklı bireylere bulaşması bu eylemlerle gerçekleşmektedir. Bazen verem hastalığını teşhis etmek de zorlanılabilmektedir. Hemen kendisini göstermeyebilir ve vücutta bir yerde saklandıktan belirli bir süre sonra ortaya çıkıp kişiyi hastalığa sürükleyebilmektedir. Hastalığın gelişme riskinin yaşanacağı zaman aralığı iki yıl olarak bilinmektedir.

 

Verem Hastalığı Belirtileri

Verem hastalığının belirtileri arasında, çoğunlukla akciğerlerde ortaya çıkması sebebiyle akciğere bağlı olarak yaşanılan bazı belirtiler oluşmaktadır. Verem hastalığının gelişme sürecinde kendini belirten durum öksürüktür. Öksürükle birlikte ilerleyen durumlarda balgam oluşabilmektedir. Eğer istenilmeyen bir durum olan, boğazdan öksürme ile birlikte kan gelmesi bu rahatsızlığın ileri boyuta geldiği belirtiler arasındadır. Bunlarla birlikte halsizlik, iştahsızlık, terleme ve çabuk yorulma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Fakat bilmek gerekir ki, akciğer hastalarının yaşadığı sağlık problemleri ile verem hastalığının belirtileri birbirine benzemektedir. Bu benzerlik çoğu kişiyi yanlış tanı ile tedavi edilmesini sağlayabilmektedir. Bu oldukça önemli bir konudur. Eğer bu şekilde rahatsızlıklar hissediliyorsa uzman doktorlara başvurulması gerekmektedir.

 

Verem Hastalığı Tedavisi

Verem hastalığının tedavisi ise, tabiî ki mümkündür. İleri boyutlara gelmeden erken teşhis oldukça hayati bir öneme sahiptir. Bu hastalığın tedavisinde ilaç ile iyileştirme yöntemi kullanılmaktadır. Bu tedavi sırasında, hastanın da oldukça dikkatli ve kendine özenli davranması gerekmektedir. Öncelikle, beslenmeye dikkat edilmesi ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, vitamin ve protein içeren gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca iyi bir şekilde dinlenmenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ilaç tedavisiyle birlikte bir iyileşme gerçekleşmesi beklenmektedir. Hastanın en az 6 aylık bir süreyle dikkatli bir şekilde uzman doktorlar tarafından kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Ayrıca şunu bilmek gerekir ki, 2 aylıkken ve 7 yaşında uygulanan verem aşılarının gerçekleştirilmesi olası sağlık probleminin yaşanmasını önlemektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.