Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo Nedir?

Dengesizlik ve baş dönmesi birbirinden farklı olan iki kavramdır. Genellikle vücudun farklı organlarında oluşan hastalıklar ile ortaya çıkmaktadır. Vertigo kavramı baş dönmelerinin tarif edilmesinde kullanılan bir kavramdır ve bireyde gerçek bir rotasyonel (kişinin veya etrafının dönmesi) dönmeyi ifade etmektedir. Genellikle iç kulak rahatsızlıklarının sebep olduğu bir sağlık sorunudur. Dizzines şeklinde tanımlanan kavram ise; bireyin ayağının altından yer kayması, dengesizlik hali, sersemlik ve teknedeymiş gibi sallanma hissine sebep olmaktadır. Genellikle beyin rahatsızlıklarına, hormonal rahatsızlıklara, dâhili ve boyun rahatsızlıkları gibi sebeplerle kendini göstermektedir. Vertigo şeklinde ifade edilen bu rahatsızlıkta gerçek baş dönmesinin olduğu durumlarda kusma ve bulantı da görülmektedir.

Tedavi Vertigonun Nedenine Göre Planlanmalı

Beyne bağlı olan sebeplerle oluşan vertigonun ne şekilde seyredeceği, beyinde oluşan hasarın yeri, boyutu ve türüne bağlı olarak tedavi süreci değişmektedir. Daha hafif diyebileceğimiz şikâyetlerle kendisini gösterse dahi daha uzun bir şekilde sürebilmektedir. Vertonun santral sebepleri: beynin alt bölümlerinde az kanlanmalar ve enfarktüsü, beynin bu bölgesini etkisi altına alan multipl skleroz, köşe tümörleri ve denge siniri rahatsızlıkları, beynin alt bölgesini etkisi altına alan tümörler ve damar anormallikleri, epilepsi nöbetleri, bir takım genetik hastalık çeşitleri ve denge ile alakalı beyin alanlarının doğuştan kaynaklanan anormallikleri halinde sıralanabilmektedir. Beyne bağlı olarak ortaya çıkan vertigoda soruna yönelik olacak şekilde tedavi planı belirlenir.

Vertigo Hastalığı İçin Alınacak Bazı Önlemler

Genelde ne sebeple meydana gelirse gelsin vertigo tedavisinde öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin haricinde beyinsel kaynaklı oluşan vertigolarda, sorunların sebebine göre bir yaklaşım sergilenmelidir.

Beynin kanlanma bozukluğu sonuyla oluşan vertigo şikâyetlerinde, aspirin ve bir takım ilaçların kullanılması uygun olmaktadır. Daha ileri bir derecede büyük damar darlığı görülen hastalar için stent ya da bypass ameliyatları da söz konusu olmaktadır. Multipl sklerozlu olan ve vertigo halinde ataklar oluşabilen hastalarda ise yüksek dozda kortizon kullanımı uygun görülmektedir. Vertigo hastalığına sebep olan tümörlerin tedavisi ise cerrahi operasyonlar gerektirmektedir. Vertigo ile birlikte ortaya çıkan epilepsilerde ise epilepsi ilaçları aracılığıyla tedavi süreci uygulanmaya başlanmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.