Vitamin Hapı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Vitaminlerin Faydaları

B6 Vitamini: Damarları zedeleyen homocysteine adı verilen kimyasalın seviyesini düşürmede etkilidir.

B12 Vitamini: Sinir hücrelerini korur. Hafızayı kuvvetlendirir.

C Vitamini: Katarakt, meme ve mide gibi kanser türlerine yakalanma riskini en aza indirmek için faydalıdır.

Folik Asit: Hamilelik sırasında alınması doğum ile gelecek kusurları önlemeye yardımcıdır. Kolon kanseri ve Alzheimera karşı vücudu korumaktadır.

A Vitamini: Gözlerin görme yeteneğini korumaya yardımcıdır ve katarakt oluşma riskini azaltmaktadır. Fakat fazla tüketimi kemikleri olumsuz etkiler.

D Vitamini: Kalsiyum ile beraber alındığı zaman kemik kırılmalarına karşı kişiyi korumaktadır. Yüksek dozda alınması sayesinde meme, kolon ve yumurtalık kanserinden korunmaya yardımcı olmaktadır.

E Vitamini: Hücreler için zararlı olan molekülleri etkisiz hale getirmektedir. Prostat kanseri ve Alzheimera karşı korumaktadır.

K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kemikleri korumaya yardımcıdır.

Vitaminlerin Zararları

Bilinçsizce kullanılan vitaminler vücudumuz için zararlıdır ve birçok hastalığa neden olur. Bu nedenle doktor kontrolü altında tüketilmelidir.

A ve C vitamininin zararları

A vitaminin bilinçsizce tüketilmesi karaciğeri hasta ederken C vitamini böbrekleri olumsuz etkileyebilir. C vitamininin fazlası böbrekler ile dışarıya atılmaktadır. Uzun süre yüksek dozda C vitamini alınması oksalat taşları oluşmasına neden olmaktadır. Koruyucu demir birikimi olan bazı durumlar için kullanılması önerilmez. C vitamini mide asidini arttırır. A vitaminin bilinçsiz tüketilmesi vücutta birikerek karaciğer toksisitesine neden olmaktadır. Belirtileri ise mide bulantısı, karın ağrısı, kusma, kilo kaybı ve ishaldir. İştahsızlık, sinir, yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk ve kaslarda halsizlik gibi belirtiler de kas ve sinir sisteminizi etkileyebilir.

D, E ve K vitaminlerinin zararları

D vitaminin etkisi oldukça uzun bir süre devam eder ve vücudunuzda birikir. D vitamininin fazla alımı kanınızdaki kalsiyumun yüksek konsantrasyona oluşmasına neden olmaktadır. Yüksek kalsiyum böbrek taşına neden olabilir ve kan damarlarınızın sertleşmesine neden olabilir.

E vitamini fazla alınırsa zehirlenmeler meydana gelir. Zayıflık, baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtileri vardır.

K vitamini zehirlenmesi yalnızca suda çözünebilen kaynakları kullanan insanlarda oluşur. Kırmızı hücrelerde yıkım, sarılık ve beyinde hasar oluşması gibi belirtileri vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.