Vitamin Hapları Zararlı mı? 

 

Latince hayat anlamını taşıyan vita kelimesinden türemiş olan vitaminler vücudumuzun sağlıklı gelişmesi, sindirim sistemimizin ayakta kalabilmesi ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesi için gereklidir. Vitaminler vücudumuza alınan yağ, karbonhidrat ve proteinlerin  düzenli kullanılmasını sağlar.

Vitaminler vücutta yakılamadığından kanda depolanır ve enerji olarak açığa çıkar. Kanda depolanan vitaminler fazlasını ter yardımıyla dışarı atsa da bir kısmını da karaciğerde hapseder. Özellikle D ve A vitamini dışarıdan da temin edebilen vücut fazlasını ciddi hastalıklar olarak geri yansıtır.

Vücutta depolanan ve yağda çözünebilen A,D,E,K vitaminlerinin fazlalığı gebelik dahil bir çok kemik hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, deri hastalıkları gibi sorunlara yol açabilir . özellikle gebe bayanların dengeli alması gerekir.  Fazla alınan bu vitaminler bebekte sorunlara yol açar .

Vücutta fazla depolanmayan ve suda çözünebilinen C ve B grubu vitaminleri A,D,E,K grubu vitaminlerle alındığında enerji olarak dışarıya atılır. Özellikle C vitamininin D vitaminiyle alınması önerilir.

Tüm bu vitaminler ülkemizde kolayca bulabildiğimiz besinlerde mevcuttur. Fazla veya eksik alınması çeşitli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Aynı zamanda eksik veya fazla alınması, günümüz şartlarında üretilen besinlerin dış faktörlerden kaynaklanan besin değerleri düşüklüğü nedeniyle dışarıdan takviye olarak tüketilmektedir. Bundan 15 -20 yıl öncesine kadar bir çok doktor tarafından önerilirdi. Fakat son 5 yılın verilerinde dengesiz kullanımı ölümcül vakalara ve hasarı çözülemeyen sorunlara yol açtığından pek tavsiye edilmemektedir ya da mutlaka bir doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Çeşitli meslek grupları ve bazı hastalık gruplarının bazı vitaminleri dışarıdan alması önerilmektedir.
Özellikle diyaliz ve böbrek hastaları için Folik asit ve D vitamini, iç organ ameliyatı geçiren hastalar için B 12, çocuklar için D vitamini gibi .

Fazla alınan veya kontrolsüz kullanılan vitamin hapları çoğunlukla organ yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Son yıllarda dengesiz kullanılan vitamin hapları ölümlerle sonuçlanmaktadır.

Gebelik dönemlerinde anneye verilen takviye vitaminler çocuğun ihtiyacını karşılayacağından doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Gençlik dönemlerinde zayıflamak veya kilo almak için alınan vitaminler metabolizma dengesini bozacağından doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Netice olarak uzman hekiminin yardımı alınmadan kullanılan vitamin hapları sakıncalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.