Yaban Turpu Nedir? Faydaları Nelerdir

Doğada bulunan bitkiler her zaman mucizevî özellikleriyle yardımımıza koşarlar. Adeta insanın hizmetine sunulan bu bitkiler çok çeşitli faydalarıyla ihtiyaç duyulan her alanda gereksinimleri karşılamaktadır. Faydaları araştırıp halkın bilgisine sunan uzmanlar sayesinde ihtiyacımız olan bitkiye hangi alanda iyi olduğunu bilerek ulaşabiliyoruz. Bunlardan biride yaban turpudur.

 

Yaban Turpu Nedir

Yaban turpunun mensup olduğu bitkiler tupgiller grubundandır. Acı sevenlere öz kardeşten daha yakın bir acılığı vardır. Toz halinde kullanımı olan turpun geçmiş yüzyıllarda sindirim hastalıklarına karşı ilaç olarak kullanılmışlığı vardır. Yetişmek için ortam ayırmayan bu bitki, Amerika da üretilir. Dünya da ihtiyacını Amerika dan karşılar. Ülkemizde de üretim alanı geniştir. C vitamini, kalsiyum ve magnezyum deposudur. Kavanozlarda açılmadan uzun süre saklanır.

 

Yaban Turpun Faydaları

Geçmiş çağlarda sırt ağrıları için, zehirlenmelerde ve öksürük sökücü gibi hastalıklarda kullanılmıştır. Geçmişinde belli araştırmalarda günümüze hediye edilen bu bitki pek çok şifa kaynağı barındırır. Yaban turpunun faydaları yazmakla bitmez. Mide dostu, deri kızartıcı, olan bu bitki idrar söktürmede de etkilidir. Romatizma merhemi olarak da faydaları size ağrıları alınmış biri olmanın huzurunu verecektir. Öksürük ve astım için ise bal ve şeker oluşumuyla tedavi edici özelliğe kavuşur. Yaban turpundan elde edilen suyu ile mikroplardan temizleme özelliğine kavuşmuş bir antibiyotik haline gelir. Grip ve yüksek ateşte en iyi sonuç alacağınız yöntem olabilir. Balgam söktürücü özelliğiyle günlerce belki haftalarca süren kuru öksürüklerinize çare olabilmektedir. Yemek sorunu çocuklarınızda iştah açar. Şişkinlik sorunlarınızda gaz söktürür.

 

Yaban Turpunu Nasıl Kullanmak Gerekir

Genelde toz olarak kullanılır. Ama bitkisel karışımların içine rendelenerek daha yüksek fayda sağlanır. Yaban turpunun bütün bölümleri şifa için kullanılabilir. Kökü, çiçekli ve yapraklı dallarının her birinde ayrı şifalar vardır. Kansere karşıda etkili olan yaban Turbu, mikserden geçirerek elma sirkesiyle buluşturun. Bu karışımı günlük düzenli kullandığız da kansere karşı faydasını göreceksinizdir. Romatizma bel ve sırt ağrılarında bitkinin yapraklı ve çiçekli bölümleri lapa haline getirilerek kullanılır. Ayrıca bu turptan üretilen soslarla da et ve balık sofralarınıza ayrı tatlar katabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.