Yalan Söyleme Hastalığı Nasıl Aşılabilir?

Yalan Söyleme Hastalığı Nedir?

Tıpta bir çeşit dürtü ve kontrol bozukluğu olarak tanımlanan yalan söyleme hastalığı, mitomani adı ile de anılır. Bu hastalığa yakalanmış kişilere ise mitoman adı verilir. Yalan söyleme hastalığı, kişinin dikkat çekmek ve toplumda odak noktası haline gelmek isteği için başvurduğu yolun artık kontrol edilemez hale gelmesiyle ortaya çıkar. Çok fazla yalan söyleyerek artık alışkanlık haline getirenler bir neden ve amaç olmaksızın kontrolsüzce yalan söylemeye başlarlar. Öyle ki söyledikleri yalanlara artık kendileri bile inanır olurlar. İşte bu boyutta yalan söyleme hastalığı başlamış demektir.

Yalan söyleyen kişiler çoğunlukla bu yaptıklarının hastalık derecesinde olduğunu düşünmezler. O nedenle de tedavi ihtiyacı duymazlar. Aslında dikkat çekmek adına olayları olduğundan çok farklı yani yalana başvurarak abartıp dramatize ederek anlatmaları tam bir kişilik bozukluğudur ve tedavi edilmesi gerekir. Kendilerinde bir problem olduğunu düşünemedikleri için bunu yakın çevreden birileri yapmalıdır. Hastanın bu durumu kabullenebileceği bir üslup ile hasta tedaviye ikna edilebilir.

 

Yalan Söyleme!

Yalan söylemek en kötü davranışların başında gelir. Bir küçük yalan giderek büyüyerek bir felakete yol açabilir. Çok küçük yaşlarda yalan kelimesine karşı önlem almaktan yanayım. Çocuklarımızı yalanla olabildiğince tanıştırmayalım. Yalan söylediğini farkettiğimizde ‘Yalan söyleme’ demek yerine ‘Doğruyu söyle’ gibi cümleler kuralım. Pinokyo, yalancı çoban gibi masallarla yalanı sevimli hale getirmeyelim. Çünkü çocukluk zamanlarında zihin ne kadar korunursa yetişkin olduğunda o kadar sağlıklı bir birey olurlar.

 

Yalan Söyleme Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Araştırmalar hastalığın başlama yaşının 16 olduğunu gösteriyor ve her bin kişiden 1 kişide görülüyor.

 

 

Yalan söyleme hastalığı bir tür davranış bozukluğu olduğu için  ilaç ve psikoterapi ile tedavi uygulanır. Terapide hastanın yalana başvurma nedenleri araştırılır. Hastayı tanımaya başlayan hekim, konularla ilgili konuşarak hastaya güven verir. Güven ortamında hasta kendini iyi hisseder ve kendinde eksik olan duygularını geri kazanır. Bu şekilde sağlam ve iyi bir tedavinin sonucunda hastalık kendini tekrarlamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.