Yeşil Biberin Faydaları ve Zararları

Birçok yemeklerde yeşil biber bulunur, tatlı olanlarda varsa, acı ve hatta o kadar çok acı olanlar var ki, anlatılmaz. Bazıları o kadar acı olur ki, en su nede ekmek acısını almak için fayda etmez. Yeşil biber ve diğer biber türlerinden her zaman baharat ve farklı soslar üretilebiliyor. Özellikle acı biber sosları, uzakdoğu mutfaklarında çok kullanılır.

 

Yeşil Biberin Faydaları

Acı biliyorsunuz ki sağlığa çok faydalı denir ve doğrudur, çünkü acı, damar yollarımızı açar ve aynı zamanda metabolizmamızı yükseltir, hareketlendirir ve bizi canlandırır. Ayrıca kalp için de çok faydalı olmaktadır ki damar tıkanıklıklarını önler. Kalp damalarının tıkanması, çok zor durumlara yol açabilir. Acı, sadece yeşil biber olarak değil, aynı şekilde, acı turşu suyu ve benzeri şeyler sağlık için çok faydalıdır. Özellikle yazın, sizi çok fazla ısıtır.

 

Yeşil Biberin Zararları

Her şeyin fazlası zararlı olabilir, ne olursa olsun. Fazla mal göz çıkarmaz derler ama birçoğu zaman, her şeyin fazlası gerçekten zararlı olabiliyor. Faydalı bir şey bile, abartılırsa, zararlı bir hale geliyor. Yeşil biberde aynı, acısı ve yemeklerde kullanıldığı zaman çok faydalı bir gıda ürünüdür, fakat faydalı diyerek yüksek bir miktarda kullanmaya çalışırsak, faydasından çok zararı görünür. Özellikle tansiyon, şeker ve benzeri hastalıkları olanlar için çok kötü olur. Bu yüzden, yeşil biber her ne kadar faydalı olsa bile, faydasını görebilmek için her zaman dozunda kullanalım.

 

 

Yeşil Biber Nerelerde Kullanılır

Yeşil biber, aslında birçok yer kullanılıyor. En klasik kullanma yöntemi mutfaktır tabii ki. Mutfakta farklı yemekler için kullanabiliyoruz. Sadece yemekte mi kullanıyoruz diye soracak olursanız, aslında bakım ürünleri içerisinde de bulunabiliyor. Yeşil biberin özü kullanılarak, farklı bakım ürünleri üretiliyor. Biliyorsunuz ki birçok bakım ürünlerinde farklı meyve ve sebzelerin özü çok fazla kullanılır. Yeşil biberde aynı şekilde, maskelerde ve kremlerde bulabiliyorsunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mehmet BOZBIYIK dedi ki:

  OKUDUM VEÇOK ETKİLENDİM.

 2. Kübra Yaşar dedi ki:

  Fatih Koleji’nde öğretmenim ing öğretmeni çocukların. Fen şenliği var bi grup biber bu siteyi onlara örnek vericim bu bilgiler çocukların kazanmasını sağlıcak tşk 🙂

  1. Kemal Yaşar dedi ki:

   Asıl ben teşekkür ederim canım 🙂

  2. Sağlık Destek dedi ki:

   Teşekkür ederiz Kübra Hanım.

 3. Ahmet Çakıcı dedi ki:

  sağlık uzmanıyım binerim potasyum Yönğnden zengin olması kronık böbrek hastalarının dikkat etmesı gerek bilmenizde fayda bar günde 3 taneden fazla alınmamalı

  1. Sağlık Destek dedi ki:

   Ahmet Bey, öneri ve bilgi içerikli yorumunuz için teşekkür ederiz.

 4. DENİZ dedi ki:

  Günde kaç tane acı yewil biber yenmeli ve ne kadar yağ yakıyo

 5. ulaş dedi ki:

  Kırık el icin faydasi varmi

 6. mehmet dedi ki:

  kalb yetmezliği olanlar kullanabılırmı

 7. GÜLSEREN dedi ki:

  GÜNDE 3 VEYA 5 ADET YESEN ŞİFADIR BAĞIRSAK KURTLARINI DOKER

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.