Yükseklik Korkusu

Sık rastlanan fobiler arasında boy gösteren yükseklik korkusu özellikle kadınlar da gözlemlenmektedir. Yüksekten korkmak normal bir davranış olarak tanımlanmaktadır. Fakat olması gerektiğinden daha abartılı davranışlar sergilemek  fobi olarak nitelendirilmektedir. Yüksekten korktuğu için kişinin ellerinin terlemesi  ve kalp çarpıntısı , panik atak gibi durumlar gözleniyor ise yükseklik korkunuz bir fobiye dönüşmüş demektir. Çocuklar da yükseklik korkusu yaşayabilir. Yükseklik korkusunun genetik boyutu da bulunmaktadır. Yükseklik korkusu kişinin hayatını ciddi anlamda etkilemektedir.

Yükseklik korkusunu kişinin davranışlarını büyük ölçüde değiştiriyorsa hemen bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Yükseklik korkusu olan kimselerde  dizlerinin üzerinde yürüme isteği uyanmaktadır. Bununla birlikte terleme ve baş dönmesi faktörleri ile de karşı karşıya kalınmaktadır. Yükseklik korkusunu tedavi etmek için uzman psikiyatrilerden destek alabilirsiniz. Tedavi sürecinde hasta olan kimse, korktuğu şeyler ile baş başa bırakılarak yüzleştirilir. Yüzleştirme öncesinde doktor hastasının psikolojik  altyapısını oluşturmalıdır. Eğer kişi psikolojik destek almadan korktuğu olay ile yüzleşir ise travma durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Bu tür olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına hastanın uzmanlardan destek alması gerekmektedir. Yüzleşme öncesinde kişinin cesaretlendirilmesi gerekmektedir. Tedavi sürecine hazırlanmak ve alışmak adına kişi antidepresan kullanabilir. Antidepresan ilaçları kişinin kendisini rahat ve mutlu hissetmesi adına büyük önem taşımaktadır. Normal bir olay olarak gözlemlenen yükseklik korkusu fobiye dönüştüğü anda kişinin hayatını olumusz yönde etkileyebilir. Yükseklik korkusunun belirtileri arasında baş dönmesi gözlemlenmektedir. Örnek verecek olursak yüksek bir yerde bulunan kimse  baş dönmesi yaşadığını zannedebilir.

Bu sebepten dolayı akrorofobi, baş dönmesi ile karıştırılmaktadır. Bu tür durumlarda yükseklik korkusu yaşayan kimse kendi dengesine güvenmemektedir. Kişi sürekli etrafında destek alacak ve tutunacak birşeyler aramaktadır. Yüksellik korkusunun belirtileri diğer fobilerden farklı değildir.  Kalp çarpıntısı, terleme ve baş dönmesi durumları yükseklik korkusunun belirtileri arasında gözlemlenmektedir. Eğer sizler de yüksekli korkusu fobinizi yenmek isteyenlerdenseniz kısa zaman zarfı içinde uzman ellerden yardım alabilirsiniz. Belirli periyotlar halinde alacağınız destek sayesinde yükseklik fobinize elveda diyebilirsiniz. Yüksekli fobisi hakkındaki sorularını çözüme kavuşturmak isteyenlerden iseniz önerilerimizi göz önünde bulundurabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.