Yüz ve Cilt Yağlanma Önleyici Maskeler

Yağlı cilt durumu vücudun ter ve yağ bezlerinin bazı dengesizlikler sonucu aşırı çalışması durumunda oluşan bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde, vücuttaki tüm salgıların dengesiz çalışması durumundan ter ve yağ bezleri de nasibini alır ve bu zamanlar, yağlı cilt oluşumu için en uygun zamanlardır. Yağlı ciltlerin, temizliğe gereken önemin verilmediği durumlarda da oluştuğu bilinmeli ve cilt temizliğine gereken önem verilmelidir. Ayrıca cildin yağlanmasının bir diğer sebebi de psikolojik sorunlardır. Bu tür durumlarda bir psikologa danışmak en mantıklı hamledir.

Yağlı ciltler yüzünü güzelliğini bozar ve insanın yüzünü sürekli kirli hissetmesine yol açar. Yağlı ciltler ayrıca; siyah nokta, sivilce, akne gibi birçok cilt probleminin oluşumuna olanak sağlar ve cildin görüntüsünü bozarak insanları rahatsız eder. Bu tür sorunların üstesinden gelmek için birtakım doğal maskeler mevcuttur ve bu maskeleri evde hazırlayıp uygulamak oldukça kolaydır.

 

 

Çilek Maskesi

  • 10 adet çilek
  • 1 tatlı kaşığı kil
  • 1 çay kaşığı limon suyu

Uygulanışı: Tüm malzemeleri bir kapta kıvama gelene kadar karıştırın. Limonun gözleri yakmaması için maskenin gözle temasından kaçınarak, yüzün diğer bölümlerine iyice yedirerek sürün. Maske yeterince kuruduktan sonra soğuk suyla durulayarak cildi temizleyin. Maskeyi haftada bir veya iki defa uygulamanızda bir sorun yoktur.

 

 

Kivi Maskesi

  • 1 kivi
  • 1 yumurtanın beyazı
  • 1 çay kaşığı limon suyu

Uygulanışı: Kiviyi blender vasıtasıyla iyice öğütün. Yumurta akı ve limon suyuyla beraber bir kapta kıvam tutana kadar karıştırın. Göze temas etmeyecek şekilde yüzün her tarafına sürün. Maske iyice kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Haftada bir seferden fazla uygulamaktan kaçının.

 

 

Domates Suyu – Kil Maskesi

  • 1 çorba kaşığı domates suyu
  • 1 çorba kaşığı kil

Uygulanışı: Malzemeleri bir kapta iyice karıştırarak yüze sürün. Kuruduktan sonra ılık suyla durulayın. Haftada bir kez uygulayın.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.